Za plecami Macrona?

Opublikowano: 20.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1519

Szczegóły porozumienia obronnego AUKUS między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią zostały uzgodnione bez wiedzy prezydenta Francji Emmanuela Macrona w czerwcu na szczycie G7 w Kornwalii, pisze „The Sunday Telegraph”.

Gazeta podkreśla, że w zawarciu umowy uczestniczył ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab, który nie posłuchał ostrzeżeń, że może to zaszkodzić relacjom z Francją i Chinami. Dodano, że dokumenty dotyczące AUKUS zostały oznaczone przez brytyjski rząd jako „ściśle tajne”.

Szczyt krajów G7 odbywał się w hrabstwie Kornwalia na południu Anglii w dniach 11-13 czerwca. To było pierwsze stacjonarne spotkanie liderów „siódemki” od prawie dwóch lat. W skład G7 wchodzą Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, USA i UE. W tym roku na szczyt zostali zaproszeni także liderzy Australii, Indii, RPA i Korei Południowej.

W zeszłym tygodniu Australia, w ramach partnerstwa w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa z Wielką Brytanią i USA (AUKUS), ogłosiła, że wycofuje się z umowy z francuską Naval Group. Kontrakt o wartości 56 mld euro dotyczył produkcji 12 okrętów podwodnych klasy Barracuda. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej „ciosem w plecy”, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.

W piątek ambasadorowie Francji w Stanach Zjednoczonych i Australii zostali wezwani na konsultacje do Paryża. Jak donoszą media, Francja robi to po raz pierwszy w historii. Media informują, że Biden spotka się z Macronem w celu omówienia kryzysu politycznego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.