Za plecami Macrona?
Szczegóły porozumienia obronnego AUKUS między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią zostały uzgodnione bez wiedzy prezydenta Francji Emmanuela Macrona w czerwcu na szczycie G7 w Kornwalii, pisze „The Sunday Telegraph”.
Gazeta podkreśla, że w zawarciu umowy uczestniczył ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab, który nie posłuchał ostrzeżeń, że może to zaszkodzić relacjom z Francją i Chinami. Dodano, że dokumenty dotyczące AUKUS zostały oznaczone przez brytyjski rząd jako „ściśle tajne”.
Szczyt krajów G7 odbywał się w hrabstwie Kornwalia na południu Anglii w dniach 11-13 czerwca. To było pierwsze stacjonarne spotkanie liderów „siódemki” od prawie dwóch lat. W skład G7 wchodzą Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, USA i UE. W tym roku na szczyt zostali zaproszeni także liderzy Australii, Indii, RPA i Korei Południowej.
W zeszłym tygodniu Australia, w ramach partnerstwa w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa z Wielką Brytanią i USA (AUKUS), ogłosiła, że wycofuje się z umowy z francuską Naval Group. Kontrakt o wartości 56 mld euro dotyczył produkcji 12 okrętów podwodnych klasy Barracuda. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej „ciosem w plecy”, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.
W piątek ambasadorowie Francji w Stanach Zjednoczonych i Australii zostali wezwani na konsultacje do Paryża. Jak donoszą media, Francja robi to po raz pierwszy w historii. Media informują, że Biden spotka się z Macronem w celu omówienia kryzysu politycznego.
Źródło: pl.SputnikNews.com