Za pięć lat 1/4 sklepów w Kanadzie może odmawiać gotówki

Opublikowano: 03.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1710

Za pięć lat jedna czwarta sklepów w Kanadzie może nie przyjmować gotówki. Wygodę transakcji bezgotówkowych możemy jednak przypłacić naszą prywatnością, ostrzegają naukowcy z Agri-Food Analytics Lab na Dalhousie University.

Ponad 90 proc. Kanadyjczyków korzysta z jakiegoś rodzaju płatności elektronicznych, by robić zakupy spożywcze. Najbardziej popularne są karty kredytowe i debetowe.

53 proc. Kanadyjczyków uważa gospodarkę bezgotówkową za zagrożenie dla prywatności. Mogą to potwierdzać ostatnie zdarzenia. „Incydent” z listopada 2022 roku będzie kosztować Sobeys 25 milionów dolarów, poinformowała spółka-matka Empire Co. Ltd. Empire wciąż bada, czy wyciekły informacje o klientach. Maple Leaf Foods natomiast padło ofiarą hakerów, którzy chcieli wymusić okup. Nieautoryzowanego użycia danych osobowych klientów mogą dopuścić się też same sieci handlowe. Komisarz ds. ochrony prywatności, Philippe Dufresne, stwierdził, że Home Depot przekazał Meta dane zawierające adresy e-mail klientów i informacje o transakcjach dokonywanych przez nich w sklepie, bez ich wiedzy i zgody.

Jenna Jacobson z Ted Rogers School of Retail Management na Toronto Metropolitan University mówi, że w przypadku transakcji bezgotówkowych zawsze mamy “coś za coś”. Gotówka daje nam anonimowość, a transakcje bezgotówkowe wygodę. Dla wielu osób karty kredytowe czy debetowe stały się standardem i akceptują to w pewnym sensie, by korzystać z wygody, jaką dają nowe technologie: nieposiadania gotówki, zbierania dodatkowych punktów na karcie czy być może prostszego zwrotu towaru.

Nacisk na nieużywanie gotówki pojawił się na początku pandemii. Wtedy płacenie bezgotówkowe było uważane za sposób na ochronę zdrowia publicznego, mówi Sylvain Charlebois, dyrektor Agri-Food Analytics Lab na Dalhousie University. Ludzie zaczęli się przyzwyczajać do takiego płacenia.

Z raportu Agri-Food Analytics Lab wynika, że 26 proc. sklepów spożywczych za pięć lat nie zamierza akceptować gotówki. Zapowiedzią nowego sposobu zakupów mogą być sklepy Aisle 24, które już teraz pojawiły się w Ontario i Quebecu. Nie ma w nich ani kasjerów, ani możliwości płatności gotówką.

Raport pokazuje, że Kanadyjczycy obawiają się, że odejście od gotówki to dyskryminacja osób, które nie mają możliwości płacenia kartą. W ten sposób myśli trzech na czterech badanych. Financial Consumer Agency of Canada podaje, że około 6 proc. kanadyjskich budżetów domowych (1,5 miliona) w 2022 roku nie korzystało z banków. 15 proc. natomiast polegało na alternatywnych źródłach finansowania, takich jak na przykład pożyczki krótkoterminowe.

Około 6 proc. Kanadyjczyków płaci za zakupy spożywcze tylko gotówką. Najwięcej takich osób jest wśród mieszkańców Manitoby (13 proc.) i prowincji atlantyckich (11 proc.).

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.