Rosjanie podobno zniszczyli skład amunicji ze zubożonym uranem

Opublikowano: 17.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5159

Zdjęcie zamieszczone poniżej przedstawia eksplozję po rosyjskim ataku na skład amunicji w Chmielnickim (miasto w obwodzie chmielnicki) na zachodzie Ukrainy. Informacja z 13 maja, nagłaśniana w mediach prorosyjskich jest znakowana przez proukraińskich weryfikatorów faktów jako fejk, gdyż podobno po zniszczeniu składu amunicji promieniowanie nie wzrosło. Pamiętajmy, że w czasach wojny rosyjsko-ukraińskiej trwa wojna propagandowa.

„Seria eksplozji w składzie amunicji na zachodniej Ukrainie doprowadziła do znacznego wzrostu poziomu promieniowania gamma, sugerując uwolnienie zubożonego pyłu uranowego do powietrza, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Uważa się, że eksplozje w Chmielnickim zostały spowodowane przez rosyjskie pociski rakietowe. Według rosyjskich i ukraińskich ekspertów, powstały pożar jest zdalnie gaszony przez roboty” – alarmuje prorosyjska strona Germany-Today.org.

Ukraińskie władze potwierdziły, że 13 maja 21 osób zostało rannych w ataku rosyjskich dronów w obwodzie chmielnickim. „Jeden z bezzałogowców trafił w obiekt infrastruktury krytycznej. Według nieoficjalnych źródeł trafiono skład amunicji w Chmielnickim. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych informacji o zniszczonych tam brytyjskich pociskach” – zaprzecza tej informacji proukraińska strona Konkret24.TVN24.pl.

Amunicja ze zubożonym uranem, choć zwykle emituje niewielkie promieniowanie gamma podczas składowania i transportowania, stanowi zagrożenie po jej użyciu. Najgroźniejszy jest toksyczny pył, uwolniony podczas eksplozji, który nie jest obojętny dla organizmów żywych. Skutki promieniowania gamma są szczególnie szkodliwe dla struktur komórkowych i DNA/RNA.

„Doniesienia wskazują, że zdetonowany magazyn w Chmielnickim zawierał znaczną ilość pocisków ze zubożonym uranem, co wywołało niepokój wśród mieszkańców i skłoniło ich do ucieczki z pobliskich obszarów. Mieszkańcy wpadli w panikę i podobno zbierają swój dobytek i opuszczają dotknięte obszary, w tym Chmielnicki, Lwów i Tarnopol. Patrole dozymetryczne pracują w mieście, przeprowadzając pomiary tła promieniowania w nietypowych lokalizacjach. Poprzednie pomiary koncentrowały się wokół Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, ale obecnie zostały rozszerzone na centrum regionu, zachodnie regiony obszaru oraz Tarnopol. Władze nie wydały jeszcze oficjalnych oświadczeń dotyczących bieżącej pracy patroli dozymetrycznych i zakresu szkód spowodowanych przez eksplozje” – zapewnia strona Germany-Today.org. „Przeważający kierunek wiatru, wiejącego na zachód w czasie eksplozji, wzbudził obawy o potencjalne rozprzestrzenianie się radioaktywnych cząstek w kierunku Polski i Niemiec”.

„Jurij Kot – politolog, stwierdził, że jego źródła potwierdzają obecność dużych zapasów pocisków ze zubożonym uranem w zniszczonym magazynie w Chmielnickim. Po eksplozjach poziom promieniowania gamma w Chmielnickim stale wzrastał. Wzrost ten jest szczególnie niepokojący, ponieważ zubożony uran zazwyczaj emituje tylko niewielką dawkę promieniowania gamma, co sugeruje zniszczenie znacznej ilości amunicji i uwolnienie pyłu uranowego do otaczającego środowiska” – kontynuuje niemiecki portal.

Na poparcie tej tezy przedstawiono poniższy wykres z Europejskiego Systemu Monitoringu Radiacyjnego (EURDEP). Widać jednak, że wzrost promieniowania zaczął się 2 dni przed atakiem na skład amunicji, czyli 11 maja. „Wskazania na tym wykresie nie świadczą jednak o wzroście mocy dawki z powodu obecności zubożonego uranu. Obserwowalne podbicie mocy dawki (wzrost) jest charakterystyczne dla naturalnych procesów zachodzących na przykład podczas opadu atmosferycznego” – informuje Państwowa Agencja Atomistyki.

„Warto zauważyć, że w ukraińskich sieciach społecznościowych rozprzestrzeniają się paniczne doniesienia, że detonacja składu amunicji w Chmielnickim zniszczyła również dużą partię brytyjskiej amunicji czołgowej ze zubożonym uranem, niedawno przywiezionej na Ukrainę wraz z pociskami Storm Shadow. W wyniku ogromnej eksplozji cząsteczki zubożonego uranu mogą zostać rozproszone na terytorium regionu Chmielnickiego, co, biorąc pod uwagę doświadczenia Jugosławii i Iraku, może doprowadzić do wybuchu [epidemii] raka w perspektywie średnioterminowej” – spekuluje sympatyzujący z Rosją użytkownik Intel Slava Z na „Telegramie”.

„W dniu lub około 12 maja w Chmielnickim wykryto znaczny wzrost promieniowania gamma, przy czym emisja nadal rosła następnego dnia, a później utrzymywała się na podwyższonym poziomie. Biorąc pod uwagę, jak niewiele promieniowania gamma pochodzi ze zubożonego uranu, ten znaczny wzrost promieniowania gamma w Chmielnickim wskazuje, że istniały bardzo duże zapasy amunicji DU, które zostały zniszczone i wyrzuciły pył uranowy w powietrze. Dla porównania, miasta Tarnopol, Chmielnik i Nowaja Użiza pozostały na swoich pozornie regularnych poziomach bazowych. Sugeruje to, że anomalia w Chmielnickim jest faktycznie wzrostem skokowym i potwierdza twierdzenie, że zapasy w Chmielnickim zawierały amunicję DU” – wtóruje mu na „Telegramie” Slavyangrad.

Brytyjski Departament Obrony (DoD) jakiś czas temu potwierdził, że dostarczył ukraińskim siłom zbrojnym pociski czołgowe ze zubożonym uranem. Brytyjskie władze odrzucają twierdzenia, że tego typu amunicja jest groźna dla zdrowia, choć doświadczenia z Jugosławii i Iraku pokazały, jak groźne mogą być pociski ze zubożonym uranem w dłuższej perspektywie czasu.

Warto zwrócić uwagę, że w Wielkiej Brytanii nie używa się na poligonach podczas ćwiczeń wojskowych broni ze zubożonym uranem. Skoro ta amunicja jest niegroźna, dlaczego nie stosują jej u siebie?

Podsumowując – 13 maja doszło na Ukrainie do eksplozji składu amunicji, być może także ze zubożonym uranem, lecz brakuje na to dowodów. Propaganda rosyjska i wywołane przez nią plotki wywołały panikę lokalnej ludności. Do skażenia Polski nie doszło, a promieniowanie (według oficjalnych danych) jest w normie.

Opracowanie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: BabylonianEmpire.wordpress.com, Konkret24.TVN24.pl, NewIndian.in, Germany-Today.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. Kazma 17.05.2023 16:04

  Wszystko wygląda na celowe działanie od samych anglosasów poprzez Ukraińców a na Rosjanach skończywszy, o ile w ogóle te detonacje zostały wywołane przez Rosję, w co bardzo wątpię. Celem jest oczywiście depopulacja, szczególnie białej słowiańskiej rasy i wszystkie nacje zamieszkujące Europę Środkową.

 2. Vaunes 17.05.2023 16:55

  Przecież nam nie powiedzą, jeżeli jest teraz podwyższone promieniowanie w Polsce ))
  Będą w zaparte szli, że nic złego się nie dzieje. Tak samo jak w zaparte kłamią na temat sytuacjii na froncie, covida czy stanie polskiej gospodarki w szczególności poziomu inflacji.
  Obecnie mamy bardziej zakłamane państwo niż za komuny. Do Czarnobyla i chmury radioaktywnej przyznali się po paru dniach.

 3. Terminator 2019 17.05.2023 18:24

  Co ciekawe przez kilka dni europejski monitoring radioaktywności na stronie Komisji Europejskiej nie działał – strona była w permanentnym zawieszeniu. Włączono ją dopiero wczoraj. https://remap.jrc.ec.europa.eu/Simple.aspx

 4. hashi 17.05.2023 20:50

  W Lublinie dzień po wybuchu odnotowano 400% wzrost stężenia Bizmut-214 w powietrzu. Obecnie w normie. Pierwiastek ten powstaje po rozpadzie uranowych rdzeni w pociskach przeciwpancernych. Instytut atomistyki bredzi że ten skok to norma w czasie deszczu. łgają na całego

 5. Szyszy 17.05.2023 21:58

  Od 10V wiało ze wschodu-południowego wschodu – prosto do Polski
  ventusky*com

 6. sanchop 17.05.2023 22:17

  Mogą sobie tworzyć dowolne wykresy, tak jak to było przy poprzedniej aferze, gdzie miały dziesiątki milionów ludzi umrzeć. Jestem za tym, żeby do Londynu i nowego Jorku odesłać im nacjonalistów ukr, polityków polskich i ich cienką broń. Ukrainie zostało jakieś 25 mln obywateli, wystarczy tego zamieszania, jeszcze brakuje tylko Wołynia II na terenach obecnej RP, czego nam anglicy życzą od 100 lat

 7. pikpok 18.05.2023 07:19

  Kazma, Taka ,,Strategia Syjonu” D. REEDA
  A Słowianie jak to bydło – zrobią wszystko co im każą.

 8. Admin WM 18.05.2023 07:26

  Na wykresach z 15 maja faktycznie widać wzrost promieniowania bizmutu o kilkaset procent.
  https://www.umcs.pl/pl/radioaktywnosc-w-powietrzu-w-lublinie,21784.htm

  Tak to wyjaśniają:
  https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,57,wzrost-natezenia-promieniowania-wyjasnienie,132698.chtm

 9. Vaunes 18.05.2023 11:04

  Na końcu trafnie napisali, że poziom promieniowania zależy od kierunku wiatru. Zwłaszcza ten wschodu jest niekorzystny 😉

  Ps. Admin trzeba by było sprawdzić historyczne wykresy promieniowania czy następuje jego wahanie po opadach?

 10. MvS 18.05.2023 15:02

  Uran zubożony ma niższy stopień promieniowania niż naturalnie występujący. Dlatego właśnie nazywa się zubożony. I dlatego też detektory promieniowania “nie wykryją” U-238 w powietrzu. Wystarczy sprawdzić dane archiwalne dostępne na stronie UMCS. Jest odpadem po produkcji U-235 a jak to z odpadami bywa najlepiej opchnąć jes ludziom za grube pieniądze, mówiąc że to taka nowoczesna technologia. Innymi słowy: nie ma tu nic do oglądania, można się rozejść.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.