Wyższa płaca minimalna od 2012 r.

Opublikowano: 18.11.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 650

Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez rząd 13 września, od początku 2012 r. płaca minimalna ma wzrosnąć z obecnego poziomu 1386 zł do 1500 zł brutto, a więc o 114 zł brutto (8,2 proc). Podwyżka ta wyniesie ok. 80 zł netto. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na umowę o pracę otrzyma miesięcznie 1111 zł netto.

Według przewidywanych prognoz, płaca minimalna ma osiągnąć w przyszłym roku poziom 41,4 proc. średniej krajowej, która szacowana jest na 3624 zł brutto (w III kwartale br. miała wg danych ZUS wynosić 3416 zł brutto – w zestawieniu z tą kwotą przyszłoroczna płaca minimalna wynosiłaby 44 proc. średniej krajowej).

1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa określiła wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2003 r. w kwocie 800 zł oraz zasady ustalania wysokości tego wynagrodzenia w latach następnych – w drodze negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, w której partycypują zarówno pracodawcy, jak i przedstawiciele związków zawodowych. Poziom najniższego wynagrodzenia ustalany jest w Polsce od 1956 r. (do 1990 r. przez Radę Ministrów w drodze uchwały; od 1990 r. przez zarządzenia ministra pracy i polityki socjalnej; w latach 1998 r. do końca 2002 r. przez rozporządzenia ministra pracy).

Planowana na 2012 r. podwyżka płacy minimalnej została skrytykowana zarówno przez przedstawicieli NSZZ “Solidarność”, jak i OPZZ, jako – ich zdaniem – niewystarczająca. W opinii przewodniczącego OPZZ Jana Guza wysokość płacy minimalnej powinna zbliżać się do 50 proc. średniego wynagrodzenia, natomiast ustalenia rządowe uznał za przyjęte pod presją pracodawców.

Opracowanie: Anna Kowalczyk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.