Wysoki poziom litu w wodach gruntowych powiązano z autyzmem

Opublikowano: 08.04.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1286

Ryzyko rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu było wyższe u tych dzieci, których matki w czasie ciąży mieszkały w regionach Danii, gdzie notuje się podwyższone poziomy litu w wodach gruntowych. Według badań opublikowanych w „JAMA Pediatrics”, związek ten był najsilniejszy w dużych miastach.

W medycynie preparaty litu stosuje się w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i depresji. Pomimo nie do końca poznanego mechanizmu działania tych leków, lit jest skuteczny w leczeniu tych zaburzeń afektywnych. Ponadto ostatnie badania epidemiologiczne wykazały, że niskie dawki litu w wodzie pitnej (uważanej za główne źródło tego metalu dla człowieka) zmniejszają częstość występowania demencji i samobójstw.

Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że lit podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia i wrodzonych wad serca. Nie jest też jasne, czy może wpływać na rozwój neuropsychiczny dziecka – lit przenika przez łożysko i barierę krew-mózg płodu.

Beate R. Ritz z Uniwersytetu Kalifornijskiego badała związek między wysokim poziomem litu w wodzie pitnej spożywanej przez kobiety w ciąży a rozwojem zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) u ich dzieci w kohorcie duńskich dzieci i ich matek.

Kierowani przez nią naukowcy przebadali łącznie 8842 dzieci z ASD i 43 864 dzieci z grupy kontrolnej: sprawdzili, czy matka mieszkała w czasie ciąży w regionie, w którym stwierdzono dużo litu w głównym źródle wody pitnej w Danii — wodach gruntowych. Średnie stężenie litu w wodach podziemnych w kraju wynosi 9,4 mikrograma na litr.

W całym kraju ASD występuje około cztery razy częściej u chłopców (79 procent w porównaniu do 21 procent). Po urodzeniu dzieci, u których następnie zdiagnozowano ASD, miały niższą średnią masę urodzeniową w porównaniu z grupą kontrolną. Średnio, po uwzględnieniu danych demograficznych matek, regionalnych cech społeczno-ekonomicznych i zanieczyszczeń powietrza, ciężarna kobieta mieszkająca w regionach o wysokim poziomie litu w wodach gruntowych zwiększała ryzyko rozwoju ASD u swoich dzieci średnio o 23 procent.

Życie w czasie ciąży na obszarach, gdzie stężenie litu w wodach gruntowych wahało się od 7,4 do 16,8 mikrogramów na litr, wiązało się z 24-26-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju ASD u dzieci, a przy stężeniu litu powyżej 16,8 mikrogramów na litr ryzyko to wzrosło o 46 procent w porównaniu ze stężeniami poniżej 7,4 mikrograma na litr. Związki te okazały się silniejsze w dużych miastach (m.in. w Kopenhadze).

To badanie pokazuje jedynie związek między stężeniem litu w wodach gruntowych, z którymi kontakt miała ciężarna kobieta, a rozwojem ASD u jej dziecka. Naukowcy uważają, że należy zwrócić na to uwagę. Eksperci znaleźli wcześniej dowody na modelach zwierzęcych, że lit prawdopodobnie wpływa na rozwój mózgu płodu poprzez modulację szlaku sygnałowego Wnt/β-katenina, który bierze udział w różnicowaniu neuroblastów. Zmniejszenie spożycia litu przez płód może stać się nowym środkiem zapobiegania ASD.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.