Wyrok ws. ekstradycji Assange’a po wyborach w USA

Opublikowano: 02.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1636

Sąd w Londynie na zakończenie czterech tygodni procesu ekstradycyjnego australijskiego dziennikarza Juliana Assange’a wyznaczył datę wyroku na 4 stycznia, tj. na okres po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ekstradycja do USA oznaczałaby dla niego dożywotnie więzienie, a nawet śmierć. To wszystko za ujawnienie zbrodni armii amerykańskiej w Afganistanie i Iraku.

https://www.youtube.com/watch?v=4BVt89Wzq10

Sąd postanowił też, że do czasu wydania wyroku Assange, który już osiem lat pozostaje w izolacji, będzie dalej siedział w więzieniu specjalnym Belmarsh pod Londynem, przeznaczonym dla największych zbrodniarzy. W czasie farsowego procesu okazało się, że brytyjskie porwanie dziennikarza z ambasady Ekwadoru w Londynie nastąpiło na rozkaz prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak też, że Amerykanie sami próbowali porwać i zabić Assange’a. Jak powiedział niedawno b. szef CIA i sekretarz obrony Leon Panetta, „Ścigamy Assange’a, by przestraszyć innych.”

Imperium upiera się przy możliwie najdotkliwszym ukaraniu dziennikarza, by dziennikarze i wydawcy na całym świecie zrozumieli, że stawianie w złym świetle armii USA może źle się dla nich skończyć, choćby mówili prawdę. Proces polityczny Assange’a, jak i same oskarżenia opierają się, według obrony, „na skandalicznych kłamstwach”. Wielka Brytania zdecydowała kiedyś nie ekstradować więźniów politycznych, ale rozważy, czy tego jednak nie zrobić, z przyczyn politycznych, bo w razie uwolnienia dziennikarza grozi jej gniew najważniejszego teraz partnera handlowego i hegemona.

Tymczasem stan Assange’a pozostaje niestety zły. Według biegłego psychiatry, istnieje „bardzo wysokie” prawdopodobieństwo jego samobójstwa, gdyby miał zostać wydany Amerykanom. Warunki jego więzienia w Belmarsh zostały ostro potępione przez oenzetowskiego sprawozdawcę ds. tortur. Wczoraj przed sądem wystąpiła partnerka Assange’a Stella Morris: „To walka o życie Juliana, walka o wolność prasy i walka o prawdę. (…) Julian jest karany za służbę publiczną, na której wszyscy skorzystali”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.