Wszyscy możemy być ET

Opublikowano: 21.06.2008 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 633

Grupa europejskich i australijskich naukowców potwierdza istniejącą od dawna teorie, jakoby meteoryty stanowiły ważne ogniwo w powstawaniu życia na Ziemi. Obiektem ich analiz był sławny australijski meteoryt Murchison. Wyniki badań sugerują także, iż życie w kosmosie może występować znacznie powszechniej, niż dotąd uważali naukowcy.

Genetyczny materiał z przestrzeni kosmicznej odnaleziony w australijskim meteorycie może odegrać główną rolę w ustalaniu źródeł życia na Ziemi. Mówi o tym studium opublikowane 15 czerwca.

Europejscy i amerykańscy naukowcy po raz pierwszy udowodnili, iż dwie części kodu genetycznego zwane nukleobazami, zawarte we fragmencie meteorytu, mają pozaziemskie pochodzenie. W badaniach oparto się na nowych możliwościach niedostępnych w czasie wcześniejszych prób analizy sławnego meteorytu Murchison.

Meteoryt Murchison, który we wrześniu 1969 spadł niedaleko australijskiej miejscowości o tej samej nazwie miał kluczowe znaczenie dla poszukiwania substancji organicznych w podobnych mu obiektach.

Wcześniejsze badania sugerowały, że kosmiczne kamienie, które spadły na ziemię przed ok. 40 lat mogły zostać zanieczyszczone materiałem tuż po upadku.

Dwie ze zidentyfikowanych cząstek to uracyl i ksantyna, które „obecne są w naszym DNA i RNA” – powiedziała kierująca badaniami Zita Martins z Imperial College London.

RNA lub kwas rybonukleinowy to kolejna kluczowa część kodu genetycznego.

Cząsteczki te wciąż stanowią podstawy dla pozostających tajemnicą korzeni życia na Ziemi.

– Wiemy, że meteoryty podobne do meteorytu Murchison, który analizujemy, dostarczały składników życia na Ziemię przed 3,8 – 4,5 miliardami lat – powiedziała Martins.

Grupa australijskich i europejskich naukowców ukazała, że te dwa typy cząsteczek znalezione w australijskim meteorycie zawierały ciężką formę węgla – węgiel 13 – który powstać mógł jedynie w przestrzeni kosmicznej.

– Uważamy, że wczesne formy życia mogły zaadoptować nukleobazy z fragmentów meteorów i użyć w genetycznym kodzie, pozwalając im na przekazanie swych cech następnym generacjom – mówi Martins.

Jeśli tak było, był to początek procesu ewolucji trwającego przez miliony lat, wskutek którego wykształciła się cała flora i fauna planety, w tym ludzie.

Studium opublikowane w Earth Planetary Science Letters ma wpływ także na postrzeganie możliwości istnienia życia na innych planetach.

– Ponieważ meteoryty reprezentują materiały pozostałe po formowaniu systemu słonecznego, kluczowe dla życia składniki, w tym nukleobazy, mogą być powszechne w kosmosie – mówi współautor studium Mark Sephton. Wraz z odkrywaniem coraz to nowych podstawowych i niezbędnych dla życia składników w obiektach z kosmosu, wzrasta możliwość powstania życia w miejscach, gdzie tylko zajdzie do odpowiednich przemian chemicznych – dodaje.

Źródło oryginalne: AFP
Źródło polskie: Serwis NPN


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.