Wszedł w życie zakaz sprzedaży żarówek halogenowych

Opublikowano: 04.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 918

W ubiegły weekend wszedł w życie zakaz sprzedaży żarówek halogenowych wprowadzony przez Unię Europejską w celu redukcji emisji dwutlenku węgla.

Żarówki led zużywają jedną piątą energii zużywanej przez żarówki halogenowe. Zakaz sprzedaży halogenów ma sprawić, że do atmosfery dostanie się o 15 mln ton mniej dwutlenku węgla rocznie. Halogeny mają też relatywnie krótki okres działania, ponieważ około 2 tys. godzin. Używając ich 3 godziny dziennie, wystarczą na 2 lata stosowania.

Od 1 września, czyli od najbliższego weekendu sprzedaż żarówek halogenowych będzie niemożliwa, a tym samym klienci będą zmuszeni kupować żarówki led lub żarówki kompaktowe. Przypomnijmy, że w 2009 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę zabraniającą sprzedaży żarówek żarowych oraz halogenowych typu GU10 w 2016 roku. Mimo tego, że zakaz został wprowadzony w 2016 roku, to dopiero teraz wchodzi w życie ze względu na protesty producentów, którzy twierdzili, że nie zdołają tak szybko wyprodukować nowych żarówek led, które zastąpiłyby te wycofane z rynku.

Zakazem nie zostały objęte niektóre żarówki, na przykład te stosowane w piekarnikach i kuchenkach, ponieważ żarówki led nie nadają się do pracy w takich warunkach.

“Żarówki halogenowe są dość przestarzałe, ponieważ zostały opatentowane już w 1959 roku, więc od wielu lat pokazują swoje możliwości – szczególnie na rachunkach za prąd. Żarówki led zużywają mniej energii niż halogeny i są bardziej trwałe więc ich wybór jest dość oczywisty” – powiedział Stewart Muir z Energy Saving Trust.

Z zakazu cieszą się organizacje proekologiczne takie jak Greenpeace. “Obecne fale upałów i powiedzie ilustrują jak bardzo zmienia się nasz klimat więc w tym momencie szczególnie ważne jest stosowania ekologicznych technologii, które zużywają mniej energii. Mamy nadzieję, że po Brexicie Wielka Brytania będzie nadal kontynuowała taką politykę” – powiedział Doug Parr.

Zdjęcie: Paul Swansen (CC BYND 2.0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Cami 04.09.2018 10:49

  w autach tez?

 2. Radek 04.09.2018 18:44

  Jak ja chcę sobie w zimie dogrzewać halogenami oprócz elektrycznym kaloryferem? I tu i tu idzie prąd. Energia taka sama będzie zużyta. Taka sama emisja Co2. Nie wolno mi? Odkurzaczom moc też ograniczyli i przez to trzeba dłużej odkurzać, bo słabiej ssie. Ale eurobiurwokraci niestety nie mają wyobraźni, tylko ideologię.
  Witajcie w euro-kołchozie.

 3. Collega 04.09.2018 23:13

  “Żarówki led zużywają jedną piątą mniej energii niż żarówki halogenowe”

  Nie o jedną piątą mniej, tylko jedną piątą tego, co halogeny!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.