Wspólna walka o podwyżki

Opublikowano: 16.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 570

O sprawiedliwy system wynagradzania pracowników ochrony zdrowia zaapelowało wspólnie dziewięć ogólnokrajowych związków zawodowych skupiających różne zawody medyczne. Postulują ustawowe określenie minimalnych wynagrodzeń w tej branży.

Według informacji portalu RynekZdrowia.pl, podczas konferencji „Czy dobra zmiana w ochronie zdrowia jest możliwa bez strajku?” przedstawiciele związków podpisali pismo do premier Beaty Szydło. Związkowcy oczekują, że rząd przygotowuje projekt ustawy określającej minimalne stawki pensji zasadniczej dla poszczególnych grup zawodowych w służbie zdrowia. Liczą także na spotkanie z premier.

Jeśli ich postulaty nie spotkają się z pozytywną reakcją, zamierzają skorzystać z prawa do organizowania protestów i wspólnego strajku reprezentantów wszystkich zawodów medycznych. Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) ocenia, że w systemie ochrony zdrowia brakuje negocjacyjnych sposobów ustalania wynagrodzeń pracowników. „Płace w ochronie zdrowia rosną jedynie od strajku do strajku” – mówi. Wyjaśnił, że celem porozumienia związków jest wypracowanie systemu, który pozwoli na ustanowienie uczciwych wynagrodzeń.

Jako przykład niskich wynagrodzeń podano przypadek ratowników medycznych, którzy zatrudniani są na kontraktach – a więc de facto umowach śmieciowych – a stawki za godzinę ich pracy oscylują wokół 12 zł. Maksymalna kwota to 25 zł, ale pracownik na kontrakcie sam opłaca za siebie miesięczne składki ZUS w wysokości 1200 zł. By zarobić, ratownicy pracują ponad siły. Na wezwanie często przyjeżdża karetką ratownik, który jest w pracy drugą lub trzecią dobę.

Jak mówi Badach-Rogowski, „cierpliwość się wyczerpała”: „Dzisiejsza konferencja pokazała, że pierwszy raz w historii wszystkie zawody medyczne potrafiły się porozumieć. Minister zdrowia proponował, żebyśmy przedstawili propozycje stawek minimalnych w poszczególnych zawodach medycznych w publicznej służbie zdrowia. Zrobiliśmy to. Teraz czas na rząd”.

Związki ustaliły także wspólne postulaty płacowe dla wszystkich zawodów medycznych przy uwzględnieniu stopnia wykształcenia i specjalizacji. Podkreśliły, że postulaty jednej grupy zawodowej są akceptowane i popierane przez pozostałe grupy. Grupy, które weszły w skład porozumienia, w sposób zdecydowany poparły wynegocjowane przez związek pielęgniarek podwyżki i domagają się działań zapewniających wzrost wynagrodzeń także dla pozostałego personelu medycznego, a także ustalenie stabilnego systemu kształtowania wynagrodzeń.

Związkowcy spodziewają się odpowiedzi na pismo i proszą o spotkanie z premier. Urzędowy termin na uzyskanie odpowiedzi to trzydzieści dni.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 16.03.2016 12:06

    Pielęgniarki jak zwykle blado na tle lub jako podkład lekarzy. Tylko te z odrobiną rozumu wyjechały do pracy za granicą. Chyba, że zatrzyma je 15zł/godz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.