Wschodnia prowincja Libii ogłosiła autonomię

Opublikowano: 08.03.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 936

Wschodnia prowincja Libii Cyrenajka (arabska nazwa: Barka) ogłosiła 6 marca autonomię w ramach państwa libijskiego. Decyzję tę podjęto na posiedzeniu specjalnie w tym celu zwołanego Kongresu Narodu Cyrenajki. W Kongresie uczestniczyło około 3 tysięcy osób, w tym szejkowie plemion, politycy, dowódcy oddziałów walczących zbrojnie z siłami Muammara Kaddafiego. Jak ustalono na Kongresie, region Cyrenajki będzie miał swój własny parlament, sądownictwo i policję. W gestii rządu centralnego pozostawiono natomiast politykę zagraniczną. Przewodniczącym Kongresu wybrany został Ahmed Zubair al-Senussi, będący jednocześnie członkiem urzędującego w Trypolisie rządu przejściowego – Tymczasowej Rady Narodowej (TRN).

Decyzja o ogłoszeniu autonomii wywołała ostrą reakcję ze strony czołowych przedstawicieli władz centralnych. Przewodniczący TRN Mustafa Abdel Dżalil nazwał autonomistów spiskowcami, stwierdzając: Muszę niestety powiedzieć, że obce mocarstwa finansowały i popierały powstały na wschodzie spisek. Nie sprecyzował jednak jakie obce państwa na myśli.

Na początku br. doszło w stolicy prowincji – Bengazi do protestów i zamieszek. W dniu 21 stycznia grupa młodych ludzi wdarła się do miejscowej siedziby TRN w momencie, gdy znajdował się tam Mustafa Abdel Dżalil. Protestujący wyrazili w ten sposób niezadowolenie z braku przejrzystości działalności władz w Trypolisie, niewypłacaniu kompensacji bojownikom oraz obecności we władzach przedstawicieli dawnego reżimu. W wyniku tych protestów zwolniony został z funkcji wiceprzewodniczący TRN Abdel Hafiz Gog.

Cyrenajka jest tym regionem, gdzie zapoczątkowana została zbrojna rewolta przeciwko Kaddafiemu. Jest to też teren bogaty w złoża ropy naftowej. W połowie lat 1950. Cyrenajka stanowiła, obok Fezzanu i Trypolitanii, jeden z trzech regionów autonomicznych. Autonomia została zniesiona pod rządami Kaddafiego, który za jeden z głównych celów uznawał utrzymanie jedności kraju.

Opracowanie: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Bliskiwschodpl 08.03.2012 10:28

    Libii grozi kolejna wojna domowa. Poprzednia była bardzo brutalna, Cyrenajka nie potrzebuje władzy centralnej, a Trypolitania i Fazzan bez Cyrenajki będzie w poważnych kłopotach.
    http://bliskiwschod.pl/?p=2952

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.