Wschodnia Jerozolima stolicą Palestyny

Opublikowano: 14.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 470

Organizacja Współpracy Islamskiej ogłosiła Wschodnią Jerozolimę stolicą Palestyny – czytamy w rezolucji przyjętej przez nadzwyczajny szczyt OWI.

Ponadto organizacja wezwała wszystkie państwa do uznania „państwa Palestyny i Wschodniej Jerozolimy jako jego okupowanej stolicy” — cytuje dokument turecka gazeta “Hurriyet”.

Analogiczny apel wystosował na forum prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, z którego inicjatywy odbył się szczyt w Stambule.

W rezolucji podkreśla się, że USA straciły rolę pośrednika na Bliskim Wschodzie. OWI wezwała Waszyngton do anulowania decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, ostrzegając, że w przeciwnym razie odpowiedzialność za wszystkie skutki spadnie na barki USA.

W ubiegłym tygodniu Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i podpisał dokument o przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu.

Decyzję USA poparł Izrael, wywołała jednak negatywną reakcję ze strony wielu państw, w pierwszej kolejności na Bliskim Wschodzie. Oburzenie Palestyńczyków objawiło się w wezwaniu do „trzeciej intifady”, dziesiątkach starć, atakach zbrojnych i ostrzałach artyleryjskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Status Jerozolimy to jeden z kluczowych problemów konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Izrael nazywa miasto „jedną i niepodzielną” stolicą. Palestyna uważa za swoją stolicę wschodnią część miasta, którą Izrael odbił u Jordanii podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku i później anektował. Wspólnota światowa nie uznaje aneksji i wzywa do rozwiązywania tego problemu w drodze porozumienia między Palestyńczykami i Izraelczykami.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.