Wschodnia Jerozolima stolicą Palestyny

Organizacja Współpracy Islamskiej ogłosiła Wschodnią Jerozolimę stolicą Palestyny – czytamy w rezolucji przyjętej przez nadzwyczajny szczyt OWI.

Ponadto organizacja wezwała wszystkie państwa do uznania „państwa Palestyny i Wschodniej Jerozolimy jako jego okupowanej stolicy” — cytuje dokument turecka gazeta „Hurriyet”.

Analogiczny apel wystosował na forum prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, z którego inicjatywy odbył się szczyt w Stambule.

W rezolucji podkreśla się, że USA straciły rolę pośrednika na Bliskim Wschodzie. OWI wezwała Waszyngton do anulowania decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, ostrzegając, że w przeciwnym razie odpowiedzialność za wszystkie skutki spadnie na barki USA.

W ubiegłym tygodniu Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i podpisał dokument o przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu.

Decyzję USA poparł Izrael, wywołała jednak negatywną reakcję ze strony wielu państw, w pierwszej kolejności na Bliskim Wschodzie. Oburzenie Palestyńczyków objawiło się w wezwaniu do „trzeciej intifady”, dziesiątkach starć, atakach zbrojnych i ostrzałach artyleryjskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Status Jerozolimy to jeden z kluczowych problemów konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Izrael nazywa miasto „jedną i niepodzielną” stolicą. Palestyna uważa za swoją stolicę wschodnią część miasta, którą Izrael odbił u Jordanii podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku i później anektował. Wspólnota światowa nie uznaje aneksji i wzywa do rozwiązywania tego problemu w drodze porozumienia między Palestyńczykami i Izraelczykami.

Źródło: pl.SputnikNews.com