Wpadł autem do rowu, gdy poznał wyniki ekspertyzy obrazu

Opublikowano: 12.10.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1134

Portret Fryderyka Chopina zakupiony na pchlim targu pod Lublinem w latach 90. za śmiesznie niską cenę kilkudziesięciu złotych wisiał w prywatnym domu w Polsce przez trzy dekady. Dopiero niedawno ekspert oszacował wiek obrazu, który – jak się okazało – został najprawdopodobniej namalowany za życia pianisty i może być wart miliony euro.

Obecny właściciel portretu Chopina kupił go od swojego wujka za 200 złotych, a ten nabył go w latach 90. za parędziesiąt złotych na targu staroci pod Lublinem. Obaj panowie nie zdawali sobie sprawy z tego, że mocno zniszczony obraz, który wisiał w rodzinnym domu przez 28 lat, może być wart miliony euro.

Po prawie trzech dekadach 30-letni Polak kupił portret Chopina od swojego wujka za 200 zł i oddał obraz do ekspertyzy. Okazało się wtedy, że jest właścicielem unikatowego dzieła, które powstało najprawdopodobniej w latach 40. XIX wieku, czyli jeszcze za życia polskiego kompozytora.

Wartość rynkowa portretu może być bardzo wysoka. Dla porównania obraz przedstawiający nastoletniego Mozarta został sprzedany na aukcji w Paryżu za 4,4 miliona funtów.

Nic dziwnego, że na wieść o wynikach ekspertyzy obrazu jego właściciel, który jechał akurat ze swoim wujkiem samochodem, był zaskoczony – tak bardzo, że z wrażenia wpadł autem do rowu. Obu panom nic się nie stało, a sam portret Chopina wrócił do 30-letniego właściciela i został zamknięty w sejfie.
Unikatowy portret polskiego kompozytora

Eksperci orzekli, że portret Chopina jest jednym z nielicznych wykonanych jeszcze za życia kompozytora, o czym ma świadczyć jego szczupłość na obrazie odnosząca się do realnego stanu zdrowia Chopina z czasu jego choroby. Według prof. Dariusza Markowskiego portrety polskiego pianisty są często idealizowane, z czym jednak nie mamy do czynienia w przypadku tego dzieła.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o