Odnaleziono nieznaną fotografię Fryderyka Chopina

Opublikowano: 03.02.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Chopin na trzeciej, dotąd szerzej nieznanej fotografii?

Czy to rzeczywiście trzecia, zaginiona i dotąd szerzej nieznana fotografia Fryderyka Chopina? W sieci pojawiło się właśnie rzekome trzecie zdjęcie największego polskiego kompozytora. Grafika krąży między miłośnikami muzyki Chopina, budząc niesamowity entuzjazm. Ale czy to rzeczywiście autentyczny wizerunek autora Berceuse – nie wiadomo.

Odbitkę odnaleźli dwaj miłośnicy Chopina – szwajcarski fizyk Alain Kohler i Gilles Bencimon z Radio France Internationale.

Reprodukcję wrzucili do sieci z prośbą o pomoc skierowaną do wszystkich, którzy mogliby dostarczyć jakichkolwiek informacji mogących potwierdzić autentyczność zdjęcia. Bo dowodów na jego autentyczność na razie nie ma.

Odkrycie wywołało “wielkie zaskoczenie i emocje” w świecie muzyki klasycznej – czytamy na stronach Instytutu Polskiego w Paryżu, który także udostępnił informację o sensacyjnym odkryciu. Według Kohlera i Bencimona dagerotyp, z którego zdjęcie jest odbitką powstał około roku 1847 w atelier Louisa-Auguste’a Bissona.

Kohler natrafił na zdjęcie przez przypadek. Fotografia wisiała w salonie melomana, któremu miłośnik Chopina składał wizytę. Zaintrygowany podobieństwem przedstawionej na fotografii osoby do polskiego kompozytora poprosił o możliwość wykonania kopii. Skonsultował swoje podejrzenia ze specjalistami (bliżej nie ustalonych specjalności), a w porozumieniu z Gillesem Bencimonem przeprowadził skrupulatną analizę fotografii.

Obraz, jak się dowiadujemy, poddano “starannemu badaniu”, porównując go z innymi wizerunkami Chopina – obrazami, fotografiami, rysunkamim, rzeźbami. Wnioski zdają się potwierdzać tezę, że na fotografii widzimy kompozytora we własnej osobie. Wskazują na to zarówno rysy twarzy, jak i jej ekspresja, proporcje, a także odzież i tło. I to na razie jedyne “dowody”, które miałby potwierdzić autentyczność fotografii.

Autorstwo: Dorota Relidzyńska
Źródło: MediumPubliczne.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Ten Pan na “zdjęciu” ma mniejszą klupę od Chopina ze znanych zdjęć.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ