Wojna trwa

Opublikowano: 21.06.2019 | Kategorie: Historia, Media, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1699

Jako dziecko ogromnie bałam się wojny. Chyba bardziej przerażało mnie wyobrażenie nalotów, powolnego konania po wybuchu nuklearnym i śmierci bliskich niż perspektywa unicestwienia. Dlatego modliłam się o to, żebyśmy w razie czego znaleźli się w epicentrum, gdzie śmierć jest nagła i nie poprzedza jej groza. Po wielu latach zrozumiałam, skąd w głowie ośmiolatki takie emocje. Zostały ukształtowane przez media. Wychowywałam się w latach 1970. i 1980., w czasie zimnej wojny. No dobrze, powie ktoś, ale przecież ośmiolatki nie oglądają wiadomości. Nie muszą. Sny rodziców urodzonych tuż po II wojnie światowej były przesiąknięte strachem. Cały świat był przesiąknięty strachem, a narzędziem jego rozpylania były (i są) media. Dzieci są chłonne. Uczucia wychwytują z atmosfery i karmią się nimi. Kątem oka śledzą okropne czarno–białe zdjęcia na ekranie. Bawiąc się, wychwytują ton głosu spikera, z rozmów – strzępki słów. Potem dzielą się z rówieśnikami skleconą z tych strzępów opowieścią.

Tak, w dzieciństwie nauczono nas strachu. Rodzice karmili nas chlebem i grozą wspomnień czasów stalinowskich, szkoła karmiła nas wiedzą i pamięcią o makabrze wojny. Jakoś przeżyliśmy, dorośliśmy, wierząc, że budujemy lepszy świat, wykrzykując z wiarą hasło: „Nigdy więcej wojny!”

Nasza wiedza o tym, jak przebiegają procesy dziejowe, jest mizerna i infantylna. Żyjemy w przekonaniu, że są jacyś dobrzy i źli, dobrzy chcą dla nas dobrze, źli – źle. Składamy więc ufnie swój los w ręce tych dobrych, szukamy sprzymierzeńców, angażujemy się. Obserwujemy słowa i działania polityków, osób publicznych, decyzyjnych… STOP! To złudzenie! Nie mamy żadnego dostępu do prawdziwych danych dotyczących tych osób, tak jak nie mamy możliwości śledzenia i przewidywania dziejów świata. Nie dlatego że procesy dziejowe są nieprzewidywalne, ale dlatego że są sterowane. Nie trzeba tworzyć żadnych teorii spisku, żeby się o tym przekonać. Wystarczy poczytać teksty Kapuścińskiego o Bliskim Wschodzie czy Afryce. Polska nie jest tu wyjątkiem.

Przez lata szkolne uczono nas historii Polski i Europy, bardzo niewiele czasu poświęcając reszcie świata. Trudno nam zatem doszukać się jakichś analogii i związków pomiędzy np. naszą historią, a losami Palestyńczyków czy Ormian. Ponadto dzielą nas różnice kulturowe. Polak wysadzony z siodła jedzie na emigrację i tam przeklina wrogów, Ormianin emigruje w świat ksiąg dumny ze swojej starożytnej historii, wygnany z domu Palestyńczyk nie odchodzi daleko – wciąż czeka na hasło do powrotu, chwilowo zajmując się produkcją bomb.

Przez lata szkolne uczono nas historii Polski, skupiając się na ostatnich 200 latach. Lata przedrozbiorowe znamy po łebkach: byli królowie i wojny. Część wydarzeń historycznych znamy z pięknych legend Sienkiewicza, toteż gloryfikujemy tchórzliwego i łaknącego szwedzkiej korony Jana Kazimierza, a potępiamy w czambuł Radziwiłła, który może i był zdrajcą, ale celem jego było dobro Litwy. Litwy samodzielnej, niezależnej od Korony.

Tak więc znamy dość dobrze historię nowszą i wiemy doskonale, jak to jest być podbitym narodem, jak to jest być krajem pod zaborami, pod okupacją, w stanie wojny. Jakie są wyznaczniki tej niewoli, braku niepodległości, toczącej się walki? Obcy język urzędowy, cudzoziemcy na stanowiskach urzędniczych, powstania i represje, więźniowie polityczni, kary śmierci, zsyłki, zakaz mówienia po polsku, poruszania pewnych tematów, konfiskaty majątków, łapanki, obozy pracy i śmierci, brak pracy dla Polaków, cenzura, getta, strzały, tysiące rannych i zabitych, lazarety, błoto, tyfus, rozkazy, bagnety, broń chemiczna, biologiczna i atomowa…

Nauczono nas w szkole, że tak właśnie wygląda wojna. I takie mamy przekonanie. Ale to jest nieprawda. Wojna trwa teraz. Może kiedyś, w okresie średniowiecza, posyłano na pole bitwy kwiat rycerstwa, by rozstrzygnąć losy wojny. Może jeszcze w pierwszej wojnie światowej wyniki bitew miały jakiś wpływ na podział majątków możnych tego świata, ale wątpię, żeby w XX i XXI wieku, przy takim rozwoju technologicznym jakakolwiek broń, która uszkadza ludzkie ciało, miała znaczenie dla losów wojny. Nie. Ta wojna nie toczy się na polach bitew. Ona toczy się w naszych głowach. I nie ma żadnego znaczenia, co mówią, czy robią politycy – marionetki. Znaczenie ma tylko to, co mówią media. To jest narzędzie walki. Nie umieramy od niego, bo od dawna jesteśmy martwi. Ukształtowano nasze mózgi na obraz i podobieństwo papki. Karmimy się walką o…, walką z…, nosimy wojnę w sobie, żywimy się strachem i nienawiścią. Jesteśmy gotowi ginąć za cudze majątki, cudze stanowiska, cudze prawdy, za pojęcia, które nie posiadają desygnatów, za idee lub przeciwko nim.

Sprawy dzieją się na bardzo głębokim poziomie. Nie wystarczy wyłączyć telewizor (zrobiłam to 30 lat temu). Trucizna sączy się z „Facebooka”, z radia, z czasopism, portali, z ust rodziców, nauczycieli, znajomych, kolegów. Wisi w powietrzu. Ale klimat ten dyktują media.

W 2014 roku zaczęło się dziać na Ukrainie. Blisko. Śledziłam relacje nasycone grozą. Trucizną. Lęki dzieciństwa powróciły. Nocą nasłuchiwałam, czy nie jadą czołgi. Patrzyłam na śpiącego syna i zastanawiałam się, czy będzie musiał doświadczyć grozy wojny. I nagle trafił mnie szlag. Pomyślałam, że człowiek średniowiecza doświadczał wojny wtedy, gdy ona przychodziła do niego, pod jego drzwi, tak że spotykał się z nią dopiero kulbacząc konia, chwytając w biegu pierzynę, babę i dzieciaki w pospiesznej ucieczce do lasu lub bezpośrednio – dogorywając na pogorzelisku. Zauważyłam wówczas, że żyję rzeczywistością medialną, która z prawdziwym światem otaczającym mnie, nie ma nic wspólnego. Ktoś tam gdzieś coś mówił, ale może sto innych osób powiedziało co innego, a dziennikarz wybrał właśnie tę wypowiedź. Może z niej też coś wyciął albo zadał podchwytliwe pytanie, odpowiednio zmontował, dorzucił łzawą historię jakiegoś dziecka i bardzo zadowolony z siebie pojechał na wczasy. A ja łkałam po nocach i trzęsłam się z przerażenia.

Czas uświadomić sobie, że to nie władza kreuje świat mediów. To media kreują władców. Te media są w czyichś potężnych rękach. Kształtowanie opinii publicznej to najpotężniejsza broń. To wpływanie na to, jak ludzie myślą. Jeśli do tego dodamy Kościół ze swą nauką pokory i szkołę z kształceniem posłuszeństwa – mamy odpowiedź na pytanie: dlaczego ludzie są bezwolni i niesamodzielni.

Wojna trwa. Od dawna.

W tej wojnie nie grożą nam gazy bojowe i nikt nas nie zamyka w obozach pracy. Nikt nie nastaje z karabinem na nasze życie. Pozostawiono nam możliwość mówienia w ojczystym języku, mieszkania w swoich domach i obchodzenia świąt narodowych. W szkołach mówi się po polsku, a kościoły szerzą religię wyznawaną przez większość.

Wojna trwa. W najlepsze.

Dodatki do żywności są trujące, rolnictwo zamieniono w przemysł spożywczy, podatki wykańczają przedsiębiorców, farmacja wykańcza systemy odpornościowe pacjentów, mieszkania są horrendalnie drogie, klienci banków są zakładnikami swoich kredytów i zatrudniających ich korporacji, prawo ogranicza wolność słowa, ordynacja wyborcza generuje patologię partyjną, obce państwa ustanawiają nam prawo, poziom wiedzy ogólnej i oczytania młodzieży jest tak mizerny, że nauczycieli zachwyca, gdy uczeń przeczytał „Pana Tadeusza” i wie, kim był Kościuszko.

Wojna trwa. Wojna informacyjna.

Media podsuwają nam tematy, którymi mamy się zajmować: umierające dziecko, marsze równości i niepodległości, strajk, rzeź dzików, czy najpopularniejszy: bujne życie erotyczne wybranego polityka. Rzucamy się z zapamiętaniem na taki ochłap, sądząc, że stajemy po stronie dobra, prawdy i sprawiedliwości. To złudzenie. Stajemy wówczas w szeregu żołnierzy systemu, którzy posłusznie tłuką się wzajemnie po łbach., nie zdając sobie sprawy, że nad polem walki opada już trujący gaz nienawiści i strachu.

Tematy podsunięte przez media przysłaniają te, o które moglibyśmy zapytać, gdybyśmy choć przez chwilę zastanowili się nad rzeczywistością, w której żyjemy.[1]

Z pola walki trzeba odejść.

Zobaczyć świat bez pośrednictwa mediów. Posprzątać swoje podwórko. Nie żyć tym, co tak dalekie, że nie istnieje. I często naprawdę nie istnieje.

Autorstwo: Gochaha
Źródło: WolneMedia.net

Przypis

[1] Na przykład: Dlaczego jedzenie zawiera szkodliwe związki chemiczne? Dlaczego lekarze nigdy nie przepisują ziół, tylko trujące farmaceutyki? Dlaczego politycy nie mogą się ze sobą dogadać i stworzyć jednego programu dla kraju, tylko walczą ze sobą? Dlaczego ogromne środki przeznacza się na zakup broni, a nie na leczenie ludzi? Dlaczego poziom wiedzy ogólnej dzisiejszego maturzysty jest często porównywalny z poziomem absolwenta podstawówki z 1989 roku? Dlaczego Niemcy mają lepszy proszek i większe socjale? Dlaczego nie możemy sobie dodrukować pieniędzy, tylko musimy pożyczać? Dlaczego musimy przystosowywać przepisy do standardów europejskich, mimo że nie wszystkie nam pasują?


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Maximov 21.06.2019 12:39

    Świetny tekst! 5/5
    Jak najwięcej osób powinno go przeczytać, szczególnie tych mniej wykształconych, aby łatwo zrozumieć, jak działa propaganda.

  2. janpol 22.06.2019 01:18

    Niestety muszę się nie zgodzić z autorką, ba nawet muszę zauważyć, że, prawdopodobnie bezwiednie i niechcący, ale zalicza się do grupy “pożytecznych idiotów” wyprodukowanych przez propagandzistów “elyty wadzuni” (nie chcesz się przyłączyć to nie, ale się nie “wtruncaj” i udeptuj sobie “własny (na razie) grajdołek” a my z czasem (jak już na trwałe się umocnimy w “wadzuni”) zgłosimy się do ciebie (no może do twoich dzieci) i ustalimy jak należy taki grajdołek udeptywać pod nasze dyktando, bo ty obywatelu tego nie wiesz i możesz “narobić głupot” a to nie będzie OK).

    Ile jeszcze trzeba udowadniać, że niema żadnych “mych i onych”? Są tylko obywatele i wyborcy, jedni “przy korycie” i robiący to na co reszta biernych, głupich, leniwych i podatnych na propagandę wyborców im pozwala oraz wykorzystując wszystkie dostępne narzędzia aby zniechęcić innych do demokratycznej kontroli swojej władzy, produkując np. sztuczne problemy i wypuszczając innych w maliny.

    A tak na marginesie: po raz kolejny zgadzam się, że to czego nas uczyli w szkole to nie historia tylko aktualny pogląd “sługusów wadzuni” na nią i tak jest niestety dalej. Jednak muszę wtrącić, że Janusz Radziwiłł, wojewoda wileński i hetman wielki litewski (bo to o niego chodzi) jednak był zdrajcą a jego wybielanie ma dla mnie taką wartość jak wybielanie Stepana Bandery, bo chciał niepodległej Ukrainy a że wbijali “nuż w plecy” osłabionej Rzplitej, no cóż… No chyba nie tędy droga w ocenianiu postaw zdrajców i zbrodniarzy. Zresztą obaj się mylili, zarówno w ocenie “żywotności” Polski jak i swojej przyszłości, budowanej na krzywdzie innych.

  3. janpol 22.06.2019 11:44

    @janpol 22-06-2019 01:18 oczywiście chodziło o “nóż w plecy”, sorki: pośpiech i późna pora. Poprawiam bo a nuż kogoś to razi 🙂

  4. hashi 22.06.2019 19:54

    Piękny i dojrzały tekst. Wojna trwa od 100 lat, wojna matrixa o umysły ludzkie o ich zniewolenie. Poprzez strach i podział wykorzystując heglowską dialektykę tezy i antytezy.
    Krwawe wojny zbrojne to sposób uciszania przeciwników politycznych niegodzących się na władzę psychopatów z rządu światowego. Terroryzm to łagodniejszy sposób, narzędzie wywierania presji na niepokornych politykach którzy nie chcieli wziąć w kajdany swoich obywateli. Uzyskaliśmy więc zamiast demokracji totalitaryzm odwrócony gdzie największa władzę otrzymały korporacje na których czele postawiono marionetki.

    @janpol jeszcze sporo przed tobą skoro nie dostrzegasz niewidzialnej ręki matrixa.
    zawsze byliśmy my i oni kryjący się w cieniu polityków, pragnący władzy totalnej ponadnarodowej.

  5. janpol 22.06.2019 21:47

    @hashi, przepraszam, że zacytuję, “…jeszcze sporo przed tobą skoro nie dostrzegasz niewidzialnej ręki…” najmitów “elyt wadzuni”, którzy mieszają w głowach, piętrzą sztuczne problemy i zniechęcają ludzi do aktywnej działalności w ramach społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej kontroli swojej władzy, kiedyś tam zdobytej dzięki różnym zaszłościom historycznym.

  6. janpol 29.06.2019 14:36

    Co to za brednie?!!! Jakie szkolenie? Komuś brakuje nie szkolenia tylko normalnej szkoły.
    Jakie to partie podejmują same szkodliwe decyzje? Gdyby tak było nawet najbardziej “ustosunkowany” kolektyw kolesi i to nawet w prl-bis nie utrzymałby się u “wadzy” dłużej niż 1 kadencje (a mieliśmy takie przykłady np. rząd Buzka/Balcerowicza i popierająca ich AWS, chociaż i tu mimo wszystko dałoby się doszukać jakichś pozytywów np. początek reformy edukacji czy kontynuacja reform rządu Olszewskiego i przyjęcie Polski do NATO). Jakie to problemy, dotyczące nawet niewielkich państw i ich obywateli da się rozwiązać w 1 dzień? Jakie to normy produkcji żywności opracowali komuniści (najpierw adoptowali normy przedwojenne a potem normy opracowywane głównie przez FAO i WHO itp. organizacje, zresztą jak w większości cywilizowanych krajów). Natomiast do niewątpliwych “sukcesów” komunistycznej gospodarki planowej należą: bary mleczne, kartki, komitety kolejkowe i wypromowanie na zachodzie znanej marki “polerowanego hama”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.