Woda – Wielka tajemnica

Opublikowano: 26.09.2016 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Woda – Wielka tajemnica

Liczba wyświetleń: 1180

Film dokumentalny z 2006 roku w reżyserii Anastasiji Popowej, zrealizowany w ramach projektu telewizji Rossija 1, którego celem była prezentacja badań właściwości wody.
Góra Roraima, z której, według występującego w filmie dr. K. Korotkowa, ma pochodzić woda o największej w świecie „energii”.

W filmie uczeni z różnych krajów świata (m.in. Masaru Emoto, Leonid Izwiekow, Włail Kaznaczejew, Kurt Wüthrich) przedstawiają swoje poglądy na temat właściwości wody. Do naukowców dołączają się duchowni największych religii (m.in. prawosławny patriarcha moskiewski Cyryl I) i mówią o znaczeniu wody w ich wierze. Wypowiedzi są opatrzone komentarzem narratora, któremu towarzyszy odpowiednio dobrany obraz (kilka razy są to wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości). Zaprezentowano też kilka doświadczeń na wodzie (m.in. wykorzystano fotografię kirlianowską i przedstawiono wpływ różnych czynników na strukturę wody). Przekazem filmu jest to, że woda potrafi przechować informacje w swojej pamięci.

Film otrzymał trzy nagrody TEFI w kategoriach: „Film dokumentalny”, „Reżyser telewizyjnego filmu/serialu dokumentalnego” i „Operator telewizyjnego filmu/serialu dokumentalnego” oraz nagrodę “Laur” w kategorii „Najlepszy film popularnonaukowy”.

Film narobił sporo zamieszania w środowisku naukowym. Był krytykowany przez tzw. “poważnych” naukowców oraz mainstreamowych dziennikarzy. Działająca przy Rosyjskiej Akademii Nauk „Komisja do walki z pseudonauką” nazwała film paszkwilem na naukę, a przyznanie nagród dla filmu uznała za błąd.

Osąd, czy film jest wartościowy i przełamuje naukowe schematy, czy wręcz przeciwnie, pozostawiamy widzom.


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.