Włoska prowincja Emilia-Romania chce autonomii

Opublikowano: 06.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Włoska prowincja Emilia-Romania będzie walczyć o autonomię.

Zainspirowana przykładem hiszpańskiej Katalonii regionalna rada włoskiej prowincji Emilia-Romania poinformowała także o swoim zamiarze uzyskania statusu autonomii.

Emilia-Romania stała się trzecim włoskim terytorium, które postawiło sobie tak ambitne zadanie. 22 października jednocześnie w dwóch północnych regionach Włoch — Lombardii i Wenecji Euganejskiej — odbędą się referenda konsultacyjne w sprawie rozszerzenia autonomii. Te regiony nie żądają całkowitej niezależności od Włoch, lecz przeprowadzą plebiscyt w celu uzyskania większych uprawnień od państwa oprócz tych już istniejących.

Podobne motywy kierują władzami Emilia-Romagna. Co prawda ​​w przeciwieństwie do Wenecji Euganejskiej i Lombardii Emilia-Romania postanowiła wybrać tańszy i łatwiejszy sposób w celu osiągnięcia tego celu — prowadząc negocjacje z centralnym rządem, które zapisano we włoskiej konstytucji.

Emilia-Romania nie zamierza uciekać się do kosztownego plebiscytu, a zajmie się wraz z rządem opracowaniem rozwiązań w celu otrzymania dużych uprawnień w zakresie zarządzania, o których mowa w art. 116 Konstytucji — wyjaśnił gubernator regionu Stefano Bonachchini, zarzucając władzom Wenecji Euganejskiej i Lombardii „trwonienie pieniędzy”.

Gubernator Lombardii Roberto Maroni i Wenecji Euganejskiej Luca Zaia, którzy należą do opozycyjnej „Ligi Północy”, opowiadają się za federalizacją Włoch z umocowywaniem preferencji na korzyść północnych regionów. W szczególności Maroni i Zaia chcą zachować dużą część środków finansowych poprzez zmniejszenie tak zwanego „podatku rezydualnego” — różnicy pomiędzy podatkami płaconymi przez region i państwowe fundusze otrzymanej dla rozwoju regionalnego. W przeciwieństwie do nich gubernator Emilia-Romania Stefano Bonachchini, reprezentujący rządzącą Partię Demokratyczną, zachowuje się dużo bardziej ostrożnie, starając się nie ingerować w sferę finansową.

Jak donosi “Bologna Today”, władze regionalne Emilia-Romania, w przeciwieństwie do sąsiadujących Wenecji Euganejskiej i Lombardii, mają na celu rozszerzenie swoich uprawnień w takich nieszkodliwych obszarach, jak rynek pracy i edukacja, polityka przemysłowa i badania, ochrona zdrowia i polityka społeczna, a także ochrona środowiska. Status autonomii oznacza, że decyzje i zarządzanie w tych obszarach będą prowadzone na szczeblu regionalnym, a nie z Rzymu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o