Włoska prowincja Emilia-Romania chce autonomii

Opublikowano: 06.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 556

Włoska prowincja Emilia-Romania będzie walczyć o autonomię.

Zainspirowana przykładem hiszpańskiej Katalonii regionalna rada włoskiej prowincji Emilia-Romania poinformowała także o swoim zamiarze uzyskania statusu autonomii.

Emilia-Romania stała się trzecim włoskim terytorium, które postawiło sobie tak ambitne zadanie. 22 października jednocześnie w dwóch północnych regionach Włoch — Lombardii i Wenecji Euganejskiej — odbędą się referenda konsultacyjne w sprawie rozszerzenia autonomii. Te regiony nie żądają całkowitej niezależności od Włoch, lecz przeprowadzą plebiscyt w celu uzyskania większych uprawnień od państwa oprócz tych już istniejących.

Podobne motywy kierują władzami Emilia-Romagna. Co prawda ​​w przeciwieństwie do Wenecji Euganejskiej i Lombardii Emilia-Romania postanowiła wybrać tańszy i łatwiejszy sposób w celu osiągnięcia tego celu — prowadząc negocjacje z centralnym rządem, które zapisano we włoskiej konstytucji.

Emilia-Romania nie zamierza uciekać się do kosztownego plebiscytu, a zajmie się wraz z rządem opracowaniem rozwiązań w celu otrzymania dużych uprawnień w zakresie zarządzania, o których mowa w art. 116 Konstytucji — wyjaśnił gubernator regionu Stefano Bonachchini, zarzucając władzom Wenecji Euganejskiej i Lombardii „trwonienie pieniędzy”.

Gubernator Lombardii Roberto Maroni i Wenecji Euganejskiej Luca Zaia, którzy należą do opozycyjnej „Ligi Północy”, opowiadają się za federalizacją Włoch z umocowywaniem preferencji na korzyść północnych regionów. W szczególności Maroni i Zaia chcą zachować dużą część środków finansowych poprzez zmniejszenie tak zwanego „podatku rezydualnego” — różnicy pomiędzy podatkami płaconymi przez region i państwowe fundusze otrzymanej dla rozwoju regionalnego. W przeciwieństwie do nich gubernator Emilia-Romania Stefano Bonachchini, reprezentujący rządzącą Partię Demokratyczną, zachowuje się dużo bardziej ostrożnie, starając się nie ingerować w sferę finansową.

Jak donosi “Bologna Today”, władze regionalne Emilia-Romania, w przeciwieństwie do sąsiadujących Wenecji Euganejskiej i Lombardii, mają na celu rozszerzenie swoich uprawnień w takich nieszkodliwych obszarach, jak rynek pracy i edukacja, polityka przemysłowa i badania, ochrona zdrowia i polityka społeczna, a także ochrona środowiska. Status autonomii oznacza, że decyzje i zarządzanie w tych obszarach będą prowadzone na szczeblu regionalnym, a nie z Rzymu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.