Władze Haiti proszą USA i ONZ o przysłanie wojsk

Opublikowano: 10.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 989

Zatrzymani w związku z zabójstwem prezydenta Haiti Jovenela Moïse dwaj amerykanie haitańskiego pochodzenia twierdzą, że głównym organizatorem ataku jest cudzoziemiec nazywany „Mike”, poinformowała gazeta „New York Times” powołując się na haitańskiego sędziego Clementa Noela, który przesłuchiwał obywateli USA. Według gazety zatrzymani James Solage i Joseph Vensan twierdzą, że głównym organizatorem prawdopodobnie jest pewien cudzoziemiec o pseudonimie „Mike”, który mówi po hiszpańsku i po angielsku.

Wcześniej lokalna gazeta „Nouvelliste”, cytując zatrzymanych Amerykanów, poinformowała, że celem najemników było aresztowanie prezydenta na podstawie nakazu sędziego, a nie zabijanie go.

Stróże prawa Haiti w czwartek poinformowali, że ustalili tożsamość 28 podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta kraju Jovenela Moïse, 26 z nich to obywatele Kolumbii. W sumie, według danych szefa policji, zatrzymano 17 uczestników grupy przestępczej. Prezydent Haiti został śmiertelnie ranny podczas napadu na jego rezydencję w nocy na środę. Jego małżonka Martin Moïse jest w stanie krytycznym. Władze Haiti poinformowały o zatrzymaniu podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta.

Po zabójstwie prezydenta władze Haiti zwróciły się do ONZ o wysłanie wojsk w celu zapewnienia bezpieczeństwa w kraju, zwłaszcza ochrony kluczowych obiektów infrastruktury. Wcześniej władze Haiti zwróciły się z podobną prośbą do Stanów Zjednoczonych, wnioskując o wysłanie ograniczonego, 500-osobowego kontyngentu do ochrony infrastruktury, portów, lotnisk i systemów energetycznych.

Kancelaria haitańskiego premiera wysłało list do Biura ONZ na Haiti 7 lipca. Według agencji Reutera celem wniosku jest „wsparcie wysiłków policji krajowej na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na całym terytorium” kraju.

Biuro Sekretarza Generalnego ONZ potwierdziło w rozmowie ze „Sputnikiem”, że otrzymało takie pismo od haitańskich władz. Jest ono obecnie rozpatrywane. Jednocześnie organizacja podkreśliła, że decyzję o wysłaniu kontyngentu powinna podjąć Rada Bezpieczeństwa. Stała przedstawicielka Norwegii Mona Juul powiedziała wcześniej, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie rozważa jeszcze możliwości powrotu sił pokojowych na Haiti. W 2019 roku organizacja ogłosiła zakończenie 15-letniej misji pokojowej w tym kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o