Liczba wyświetleń: 2410
Zatrzymani w związku z zabójstwem prezydenta Haiti Jovenela Moïse dwaj amerykanie haitańskiego pochodzenia twierdzą, że głównym organizatorem ataku jest cudzoziemiec nazywany „Mike”, poinformowała gazeta „New York Times” powołując się na haitańskiego sędziego Clementa Noela, który przesłuchiwał obywateli USA. Według gazety zatrzymani James Solage i Joseph Vensan twierdzą, że głównym organizatorem prawdopodobnie jest pewien cudzoziemiec o pseudonimie „Mike”, który mówi po hiszpańsku i po angielsku.
Wcześniej lokalna gazeta „Nouvelliste”, cytując zatrzymanych Amerykanów, poinformowała, że celem najemników było aresztowanie prezydenta na podstawie nakazu sędziego, a nie zabijanie go.
Stróże prawa Haiti w czwartek poinformowali, że ustalili tożsamość 28 podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta kraju Jovenela Moïse, 26 z nich to obywatele Kolumbii. W sumie, według danych szefa policji, zatrzymano 17 uczestników grupy przestępczej. Prezydent Haiti został śmiertelnie ranny podczas napadu na jego rezydencję w nocy na środę. Jego małżonka Martin Moïse jest w stanie krytycznym. Władze Haiti poinformowały o zatrzymaniu podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta.
Po zabójstwie prezydenta władze Haiti zwróciły się do ONZ o wysłanie wojsk w celu zapewnienia bezpieczeństwa w kraju, zwłaszcza ochrony kluczowych obiektów infrastruktury. Wcześniej władze Haiti zwróciły się z podobną prośbą do Stanów Zjednoczonych, wnioskując o wysłanie ograniczonego, 500-osobowego kontyngentu do ochrony infrastruktury, portów, lotnisk i systemów energetycznych.
Kancelaria haitańskiego premiera wysłało list do Biura ONZ na Haiti 7 lipca. Według agencji Reutera celem wniosku jest „wsparcie wysiłków policji krajowej na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na całym terytorium” kraju.
Biuro Sekretarza Generalnego ONZ potwierdziło w rozmowie ze „Sputnikiem”, że otrzymało takie pismo od haitańskich władz. Jest ono obecnie rozpatrywane. Jednocześnie organizacja podkreśliła, że decyzję o wysłaniu kontyngentu powinna podjąć Rada Bezpieczeństwa. Stała przedstawicielka Norwegii Mona Juul powiedziała wcześniej, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie rozważa jeszcze możliwości powrotu sił pokojowych na Haiti. W 2019 roku organizacja ogłosiła zakończenie 15-letniej misji pokojowej w tym kraju.
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net