Witamina D3 pomaga naprawić lub zapobiec uszkodzeniom śródbłonka naczyń

Opublikowano: 03.02.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 743

Witamina D3, którą nasz organizm produkuje pod wpływem słońca, może pomóc w likwidacji szkód wyrządzonych układowi sercowo-naczyniowemu przez szereg chorób, w tym przez nadciśnienie, cukrzycę czy miażdżycę.

“Generalnie witamina D3 wpływa na stan kości. W ostatnich latach w warunkach klinicznych stwierdzono jednak, że wielu pacjentów, u których stwierdzono zawał, ma niedobór tej witaminy. To nie oznacza, że niedobór spowodował zawał, ale że zwiększył jego ryzyko” – wyjaśnia dr Tadeusz Malinski z Uniwersytetu Ohio.

Zespół Malinskiego opracował nowatorskie metody i systemy pomiarowe bazujące na nanoczujnikach. Za ich pomocą mierzono wpływ witaminy D3 na pojedyncze komórki śródbłonka. Dzięki temu odkryto, że witamina D3 jest silnym stymulatorem tlenku azotu(II); NO to ważna cząsteczka sygnałowa, która reguluje napięcie naczyń krwionośnych oraz hamuje agregację płytek krwi i leukocytów. Dodatkowo ustalono, że D3 znacząco zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego w układzie sercowo-naczyniowym.

Co ważne, naukowcy stwierdzili, że leczenie witaminą D3 naprawia szkody wyrządzane układowi sercowo-naczyniowemu (śródbłonkowi) przez różne choroby, np. przez nadciśnienie. Zmniejsza też ryzyko zawału. Badania przeprowadzono na komórkach pobranych od przedstawicieli 2 ras: czarnej i białej. Każdorazowo uzyskiwano podobne rezultaty.

“Witamina D3 to niedrogi sposób na naprawę układu sercowo-naczyniowego. Nie trzeba opracowywać nowego leku, bo już go mamy.”

Dysfunkcja śródbłonka wiąże się nie tylko z nadciśnieniem, ale i z wydarzeniami niedokrwiennymi, stąd wniosek, że witamina D3 sprawdzi się także po zawałach i udarach, przy hipowolemii, układowym zapaleniu naczyń, cukrzycy czy miażdżycy.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Ohio.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.