“Witaj, umarlaku” – wpadka Coca Coli w Nowej Zelandii

Opublikowano: 17.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2433

Coca Cola chciała wykazać się kreatywnością i zamieścić na automatach w Nowej Zelandii oryginalne pozdrowienie, napisane częściowo w języku maoryskim. Okazało się, że nie był to najlepszy pomysł…

Powszechnie uważa się, że człowiek, który przyjeżdża do innego kraju powinien starać się w miarę możliwości porozumiewać w miejscowym języku. Takie podejście nie zakończyło się jednak pomyślnie dla Coca Coli. Amerykański gigant postanowił przywitać podróżnych na lotnisku w Auckland “przyjemnym” komunikatem, zamieszczonym na jednym z automatów.

Na maszynie widniał napis “kia ora, mate”, co miało stanowić syntezę dwóch języków: maoryskiego i angielskiego. “Kia ora” nie stanowiło problemu, gdyż jest to popularne w Nowej Zelandii pozdrowienie. Całe zamieszanie wywołało słowo “mate”, które w języku angielskim oznacza oczywiście kolegę czy kumpla. Niestety dla Coca Coli okazało się, że ten sam wyraz w rdzennym języku mieszkańców Nowej Zelandii oznacza coś znacznie gorszego…

Na miejscowych wielbicieli coli czekała niemała niespodzianka, gdyż w bezpośrednim tłumaczeniu “mate” oznacza w języku maoryskim martwego, zmarłego, bądź zabitego. Jeden z mieszkańców zauważył wpadkę i opublikował zdjęcie na “Twitterze”.

Niektórzy internauci pochwalili pomysł Coca Coli, lecz zasugerowali, by cały zwrot przetłumaczono na język maoryski lub ewentualnie zastąpiono słowo “mate” popularnym w Stanach Zjednoczonych “bro”, które nie wywoływałoby negatywnych skojarzeń. Inni nieco prześmiewczo stwierdzili, że firma wreszcie zakomunikowała ludziom prawdę, oznajmiając, że cukier zabija. Wątpliwe jednak, by taka szczerość miała pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży.

Nieco zabawna wpadka amerykańskiego giganta może stanowić dla nas wszystkich cenną lekcję. Warto próbować wypowiadać się w obcym języku, lecz najpierw należy starannie sprawdzić poprawność i kontekst danego wyrażenia…

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: Twitter.com
Na podstawie: News.com.au
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 17.10.2018 18:06

    Akurat sam cukier nie należy do najbardziej zabójczych substancji w tym płynie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.