Wietnam chce odszkodowania od Monsanto za Agent Orange

Opublikowano: 28.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1310

Niedawny proces sądowy przeciwko korporacji biotechnologicznej Monsanto był przełomowy. Sąd w San Francisco nakazał firmie wypłacić prawie 300 milionów dolarów odszkodowania szkolnemu ogrodnikowi, który zachorował na raka w wyniku długotrwałej ekspozycji na glifosat, zawarty w herbicydzie Roundup. Od tego czasu zaczęły napływać kolejne pozwy, a decyzję sądu z San Francisco skomentował rząd w Wietnamie, który również domaga się wypłaty odszkodowania.

Rzeczniczka wiceministra spraw zagranicznych Nguyen Phuong Tra wskazała, że werdykt w sprawie ogrodnika Dewayne’a Johnsona, chorego na chłoniaka nieziarnicznego, odrzuca dotychczasowe zapewnienia o rzekomej nieszkodliwości herbicydów, wytwarzanych przez korporację Monsanto. Wietnamczycy są największymi ofiarami stosowania herbicydów tęczowych, które wykorzystano jako broń w latach 1962-1971 podczas wojny z Wietnamem. W tym czasie, amerykańskie lotnictwo zrzuciło około 80 milionów litrów chemikaliów.

Choć minęły dekady od tamtych wydarzeń, jeszcze żaden Wietnamczyk nie otrzymał odszkodowania. Kilka milionów ludzi zostało wystawionych na bezpośrednie działanie Agenta Orange i innych herbicydów tęczowych, a kolejny milion cierpi dziś z powodu niepełnosprawności i różnych problemów zdrowotnych. Są to potomkowie Wietnamczyków, którzy doświadczyli na własnej skórze chemicznego piekła.

Bezprecedensowy werdykt przeciwko Monsanto z pewnością będzie przynosić kolejne pozwy i niewykluczone, że koncern będzie musiał wypłacać odszkodowania również innym ofiarom herbicydów, w tym Wietnamczykom. Warto wspomnieć, że Monsanto zostało jakiś czas temu przejęte przez Bayera za ogromną kwotę 66 miliardów dolarów. Od tego czasu, akcje Bayera zaczęły spadać w dół. Teraz niemiecka korporacja będzie musiała również zajmować się pozwami, a więc będzie musiała wydać kolejne miliony, jeśli nie miliardy dolarów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Vietnamnet.vn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. kuralol 28.08.2018 16:05

  Dobre! Powodzenia życzę.

 2. karp 28.08.2018 19:36

  Tarcza roztoczona nad amerykańską korporacją przestała obowiązywać, gdy przejęła ją niemiecka. Amerykanie mogą teraz spuścić Niemców do kibla i umyć ręce po roundupie. Teraz Niemcy mogą zapłacić za wojnę w Wietnamie. Taki numer.

 3. kozik 28.08.2018 22:11

  @Karp
  W punkt! Znowu wychodzi na to, że Amerykanie są tymi lepszymi:) USA uderza gospodarczo w Niemcy.
  Brakuje jeszcze, by ktoś przejął DOW i zapłacił za Amerykanów mieszkańcom Bhopalu…

 4. Tallis Keeton 29.08.2018 01:06

  Etycznie słusznie by było zapłacić za te zbrodnie wojenne, ale jak mówi kolega kozik po przejęciu firmy amerykańskiej przez niemiecką firmę wygląda na to, że to niemiecka firma zapłaci za użycie broni chemicznej przez USA 😀 Ale dla mnie to nie nowość od lat oglądam wydarzenia, które dla mnie są po prostu taką amerykańską polityką, która ma uderzyc w Niemcy i w Rosję a zwłaszcza w ich siłę gospodarcze, a zwłaszcza w ich sojusze gospodarcze. Takie odszkodowanie od firmy pewnie uderzy w Niemców a nie w Amerykanów. Za zbrodnie wojenne nie powinno się także, moim zdaniem, płacić pieniędzmi, za zbrodnie wojenne płacą wydający rozkazy po prostu zostając skazani przez sąd.
  poz 🙂
  tal

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.