Wielkiego wymierania z Triasu nie wywołała asteroida

Opublikowano: 14.08.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 739

Zespół badawczy z Uniwersytetu Rhode Island, przeprowadził analizę statystyczną wielkiego wymierania sprzed 215 milionów lat. W toku badań okazało się, że przyczyną tego kataklizmu nie był upadek asteroidy ani też globalne ocieplenie, jak uważano dotychczas. Zdaniem naukowców ta zagadka ma więcej niż jedną odpowiedź.

Wyniki badań bazowały na analizie warstw geologicznych przeprowadzonej w Petrified Forest National Park w stanie Arizona. To właśnie dzięki znajdującym się tam skałom zdołano zmienić dotychczasowe dogmaty dotyczące wielkiego wymierania z okresu triasu. Do tej pory, sądzono iż wywołał je meteoryt, który uderzył w okolice dzisiejszego Quebec przed 200 milionami lat. Inni postulowali, iż odpowiedzialność za to zdarzenie ponosiło globalne ocieplenie.

To najnowsze badanie podeszło do tego problemu nieco inaczej. Po raz pierwszy badania masowego wymierania zostały wykonane w sposób ilościowy a nie jakościowy. Różnica między tymi metodami badania polega na tym, iż zamiast skupiać się na konkretnej warstwie geologicznej i opisać jej zawartość, zespół analizował wiele z nich i dopiero po uzyskaniu odpowiedniej ilości danych z różnych warstw i stanowisk geologicznych przystąpiono do wyciągania wniosków.

Zespół wykorzystał algorytmy zgodne z twierdzeniem Bayesa aby, oszacować kiedy tak naprawdę doszło do wielkiego wymierania. Zgodnie z ich wnioskami, wbrew oficjalnej wersji historii nie był to raptowny proces. Przykładowo, konkretne gatunki opancerzonyc archosaurów takie jak Typothoraxy i Paratypothoraxy, wymarły 6 milionów lat przed jakimkolwiek uderzeniem asteroidy. Dinozaury z gatunków Acaenasuchus, Trilophosaurus i Calyptosuchus wymarły 2 miliony lat przed zderzeniem z asteroidą. Natomiast osobniki z gatunku Desmatosuchus i Smilosuchus wymarły 2 do 3 milionów lat po zderzeniu z asteroidą, w bardzo wczesnym okresie globalnego ocieplenia.

Te wyniki wskazują na to, że słynne wymieranie z okresu triasu, nie było spontanicznym zdarzeniem. Był to dość długi proces który trwał miliony lat powolnego wymierania i zastępowania dawnych gatunków. Zdaniem badaczy ich metoda może pomóc w analizie innych masowych wymierań w historii planety, choć zebranie podobnego zestawu danych jak ten dostępny w Petrified Forest National Park może przysporzyć pewne trudności na co wskazywał jeden z autorów badania profesor Gavino Puggioni. Wyniki są już dostępne w czasopiśmie naukowym „Geology”.

Na podstawie: GeoScienceWorld.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 14.08.2020 12:34

    Panowal glod w chinach wiec maocetung obwinil male ptaszki za to ze zboz nie bylo tyle ile planowano, nakazal je wybic ,nastepnego roku byla plaga robactwa i jeszcze mniejsze plony.
    To samo tutaj zgadywanka i uzycie najprostrzej odpowiedzi . Drapiezniki zjadly roslinozercow, meteor, wybuchy wulkanow, zasloniecie nieba dymem , brak slonca roslin.
    Wiec czym sie zywily przez 3 mln lat bez roslin?

  2. Urnelius 14.08.2020 16:54

    Drapieżnikami?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.