Wielkiego wymierania z Triasu nie wywołała asteroida

Opublikowano: 05.06.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 876

Zespół badawczy z Uniwersytetu Rhode Island, przeprowadził analizę statystyczną wielkiego wymierania sprzed 215 milionów lat. W toku badań okazało się, że przyczyną tego kataklizmu nie był upadek asteroidy ani też globalne ocieplenie, jak uważano dotychczas. Zdaniem naukowców ta zagadka ma więcej niż jedną odpowiedź.

Wyniki badań bazowały na analizie warstw geologicznych przeprowadzonej w Petrified Forest National Park w stanie Arizona. To właśnie dzięki znajdującym się tam skałom zdołano zmienić dotychczasowe dogmaty dotyczące wielkiego wymierania z okresu triasu. Do tej pory, sądzono iż wywołał je meteoryt, który uderzył w okolice dzisiejszego Quebec przed 200 milionami lat. Inni postulowali, iż odpowiedzialność za to zdarzenie ponosiło globalne ocieplenie.

To najnowsze badanie podeszło do tego problemu nieco inaczej. Po raz pierwszy badania masowego wymierania zostały wykonane w sposób ilościowy a nie jakościowy. Różnica między tymi metodami badania polega na tym, iż zamiast skupiać się na konkretnej warstwie geologicznej i opisać jej zawartość, zespół analizował wiele z nich i dopiero po uzyskaniu odpowiedniej ilości danych z różnych warstw i stanowisk geologicznych przystąpiono do wyciągania wniosków.

Zespół wykorzystał algorytmy zgodne z twierdzeniem Bayesa aby, oszacować kiedy tak naprawdę doszło do wielkiego wymierania. Zgodnie z ich wnioskami, wbrew oficjalnej wersji historii nie był to raptowny proces. Przykładowo, konkretne gatunki opancerzonyc archosaurów takie jak Typothoraxy i Paratypothoraxy, wymarły 6 milionów lat przed jakimkolwiek uderzeniem asteroidy. Dinozaury z gatunków Acaenasuchus, Trilophosaurus i Calyptosuchus wymarły 2 miliony lat przed zderzeniem z asteroidą. Natomiast osobniki z gatunku Desmatosuchus i Smilosuchus wymarły 2 do 3 milionów lat po zderzeniu z asteroidą, w bardzo wczesnym okresie globalnego ocieplenia.

Te wyniki wskazują na to, że słynne wymieranie z okresu triasu, nie było spontanicznym zdarzeniem. Był to dość długi proces który trwał miliony lat powolnego wymierania i zastępowania dawnych gatunków. Zdaniem badaczy ich metoda może pomóc w analizie innych masowych wymierań w historii planety, choć zebranie podobnego zestawu danych jak ten dostępny w Petrified Forest National Park może przysporzyć pewne trudności na co wskazywał jeden z autorów badania profesor Gavino Puggioni. Wyniki są już dostępne w czasopiśmie naukowym „Geology”.

Na podstawie: GeoScienceWorld.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ