Wielką Brytanię czeka rolnicza katastrofa

Opublikowano: 06.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1637

Brytyjskie gospodarstwa rolne stoją w obliczu „katastroficznego” marnowania żywności w związku z utrzymującym się niedoborem pracowników zbierających owoce.

Sytuacja w brytyjskim rolnictwie jest dramatyczna. Na polach gniją ​​pomidory, ogórki, sałata lodowa, sałata i szparagi. Powodem jest rzecz jasna brak rąk do pracy – po prostu, nie ma komu zbierać owoców i warzyw! Niedobory sił roboczych na brytyjskich farmach tego lata mogą (mają?) doprowadzić do marnotrawstwa żywności w iście katastroficznej skali, jak ostrzegają eksperci branży spożywczej. Jak czytamy na łamach portalu “iNews”, Wielka Brytania wchodzi w szczytowy sezon zbiorów i już wielu farmerów narzeka, że nie jest w stanie znaleźć odpowiedniej liczby pracowników. Ali Capper z British Apples and Pears przytacza przykład hodowcy specjalizującego się w sałacie lodowej, który miał problemy ze zatrudnieniem “pickerów”, którzy zebraliby z pól dwa miliony sztuk tych warzyw.

„W maju doświadczyliśmy katastrofalnego marnotrawstwo żywności na różnych uprawach, nie zebraliśmy z pól dojrzałych pomidorów, ogórków, sałaty lodowej, szparagów” – komentowała na łamach “The Financial Times” Capper. Kobieta, która zajmuje się uprawą jabłek i chmielu w Worcestershire zwraca uwagę na poważne niedobory pracowników, które pojawiły się już na początku sezonu. “Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego” – ocenia.

Na sytuację na rynku pracy nakłada się kwestii rosnących kosztów w zasadzie wszystkiego. Przy idących w górę cenach energii i nawozów koniecznym jest, aby rolnicy nie tylko dokończyli zbiory, aby nie dopuścić do zmarnowania żywności, bo kwestią zasadniczą jest widmo bankructwa.

Badanie przeprowadzone przez British Berry Growers wykazało, że roczne marnowanie żywności prawie podwoiło się w latach 2020-2021, z 18,7 miliona funtów do 36,5 miliona funtów. Nick Marston, prezes British Berry Growers, uważa, że ​​w tym roku liczba ta wzrośnie ponownie, zwiększając perspektywę bankructw poszczególnych farm.

W czerwcu rząd ujawnił swoją długo oczekiwaną strategię. Dzięki niej udostępniono dodatkowe 10 tysięcy wiz w dużej mierze skierowanych do przetwórstwa drobiu. W tym roku do Wielkiej Brytanii przyjechało już 28 000 pracowników, a to dopiero połowa sezonu. Niemniej, jest ich wciąż za mało – według National Farmers Union potrzba w sumie 70 tysięcy par rąk do pracy.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Kaczor3333 06.07.2022 15:28

    Nie ma rąk do pracy? Proponuję przyznawać coraz to większe pieniądze socjalne, nierobom siedzącym w domu i zajmujacym się reprodukcją kolejnych podobnych pasożytów społecznych.

  2. andi170 06.07.2022 22:59

    Angole to leniwy naród niech sobie sprowadzą niewolników jak za dawnych czasów.

  3. sga 07.07.2022 06:43

    e tam, powinno sie wyrownac w przyszlym sezonie
    skoro brakuje rak do pracy znaczy ceny zywnosci sa za niskie jeszcze 😀
    jak pojda koszty w gore to i brytol ruszy w koncu zbierac plony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.