Chleb podrożeje na Wyspach, ale to nie wszystko

Opublikowano: 03.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 711

Ceny chleba i mąki podrożeją na Wyspach po najgorszych zbiorach pszenicy od 40 lat. Rolnicy twierdzą, że plony w tym roku są o 40 proc. mniejsze ze względu na ekstremalną pogodę w tym roku.

W wyniku wyjątkowo słabych plonów w tym roku część młynarzy już podniosła ceny mąki o 10 proc. i ostrzegają, że, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy handlowej z UE, wzrosną one jeszcze bardziej.

Mieszkańcy Wysp muszą przygotować się na wzrost cen pieczywa, co będzie konsekwencją złych plonów. Te z kolei są przyczyną ekstremalnych warunków pogodowych, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym roku.

Najpierw wyjątkowo obfite deszcze jesienią roku ubiegłego sprawiły, że wielu rolników nie mogło posiać tyle pszenicy, ile zazwyczaj. To, co posiali, nie przetrwało w podmokłej glebie. Następnie przyszedł najbardziej wilgotny luty w historii – przez Wyspy przetoczyły się huragany Ciara, Dennis i Jorge, które doprowadziły do licznych powodzi.

Później mieliśmy bardzo gorącą i suchą wiosnę, która doprowadziła do suszy w wielu rejonach, co z kolei sprawiło, że nasiona miały kłopot z absorbcją składników odżywczych z gleby. W efekcie końcowym sierpniowe ulewy doprowadziły do tego, że wielu rolników musiało opóźnić zbieranie plonów.

Podsumowując złe zbiory są rezultatem ekstremów pogodowych – zbyt gorących i zbyt deszczowych miesięcy. Niestety eksperci z Met Office twierdzą, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieć do czynienia z tego typu warunkami pogodowymi wynikającymi ze zmiany klimatu.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.