Wieczna walka o równość

Opublikowano: 08.10.2012 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 270

Jak się okazuje, kobiety w Europie zarabiają średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Żaden postępowy kraj zjednoczonej Europy nie może przejść wobec takiej nierówności obojętnie. W Polsce nad tym problemem pochyliła się pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Pani Agnieszka Kozłowską-Rajewicz i zapowiedziała wprowadzenie przepisów wyrównujących płace, by żyło się lepiej wszystkim. To najlepszy dowód, że Pani Agnieszka jest w pełnej zgodzie z urzędem jaki piastuje, traktując wszystkich przedsiębiorców równo – jak debili.

Jak wiadomo, każdy pracodawca stara się zapłacić pracownikom jak najmniej. Okazuje się jednak, że pracodawcy bez powodu płacą mężczyznom więcej niż kobietom pomimo, że wartość ich pracy jest taka sama! Aż strach pomyśleć – jak źle świadczy to o polskich przedsiębiorcach. Zamiast zatrudnić same kobiety, i dzięki temu płacić wszystkim swoim pracownikom o 16,4 proc. mniej, wolą zwiększać sobie koszty zatrudniając mężczyzn.

Z jakiś tajemniczych przyczyn pracodawcy chcą płacić mężczyznom więcej. Ale dlaczego? Tego rząd nie wie i nie zastanawia się nad tym. Zastanawianie się nad czymkolwiek nie jest mocną stroną rządu, ale my na szczęście w rządzie nie jesteśmy i możemy poszukać prawdy zamiast pieniędzy w portfelu obywatela.

Być może nie znam wszystkich powodów dla których kobiety zarabiają mniej, ale ten podstawowy powód jest najbardziej oczywisty. Zatrudniając kobietę pracodawca ponosi spore ryzyko, że prędzej czy później pójdzie ona na urlop macierzyński. Kobietę opłaca mu się zatrudnić tylko wtedy, gdy zapłaci jej mniej, bo w innym przypadku woli zatrudnić mężczyznę.

Rząd sam więc stworzył problem nierówności płac, zmuszając pracodawcę do płacenia kobiecie w trakcie urlopu macierzyńskiego, a teraz dzielnie walczy z tym problemem, starając się siłą tą równość narzucić. Po raz kolejny sprawdza się znane powiedzenie, że “socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju”.

Pewnie ostatecznie “równość” zatriumfuje i przedsiębiorcy będą zmuszeni płacić kobietom i mężczyznom tyle samo. Tylko po co wówczas zatrudniać kobietę i ryzykować jej macierzyństwo, skoro za taką samą płacę można zatrudnić mężczyznę? Pracodawcy przestaną zatrudniać kobiety i powstanie nowy społeczny problem – wysokiego bezrobocia wśród kobiet. Powstanie kolejna nierówność, z którą pełnomocnik ds. równego traktowania, Pani Agnieszka Kozłowską-Rajewicz rozpocznie kolejną bohaterską walkę.

Autor: CD
Nadesłano do “Wolnych Mediów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

24
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
lboo
Użytkownik
lboo

Jest inne rozwianie. Wprowadzić urlop macierzyski dla kobiet i męszczyzn w równym zarkesie :)

TOB
Użytkownik
TOB

Czy jak zlikwiduje się wszystkie bonusy dla kobiet to kobiety dostaną podwyżki? NIE. Ponieważ NIE. Jak sam autor napisał, firmy chcą płacić mniej, więc nie będzie powodu dla podniesienia płac. A to co się zmieni to większy zysk dla firm (nie przekładający się na pracowników) oraz wyższe koszty rodzin, czyli pracowników, ponieważ ktoś i tak będzie musiał zaopiekować się maluchem. Czy to zrobi matka, która się zwolni (mniejsze dochody) czy opiekunka (koszt powyżej najniższej krajowej), to i tak pracownicy dostaną po kieszeni.

Więc ja bym problem zostawił i go nie zauważał, bo grzebanie przy nim tylko zwiększy obciążenia finansowe dla rodziny.

SkyWei
Użytkownik
SkyWei

To jeden powód. Który warto jeszcze rozwinąć, ze muszą załatwić jej tymczasowe zastępstwo lub trzymać nieużytkowany etat. Ale w przynajmniej niektórych branżach chodzi zwyczajnie o wykonywaną pracę. Weźmy taki typowy przykład z pp. Pracodawca zatrudnia dwoje pracowników na magazynie. Mają równe płace, te same kwalifikacje, czas pracy etc. Ale szybko się okazuje, że mężczyzna wykonuje więcej, bo najcięższe i najwyżej położone paczki przekłada sam albo przynajmniej robi to dużo szybciej. Wiec postarał się o podwyżkę, którą rzecz jasna dostał. Na papierze wszystko takie samo. W praktyce już nie. Więc zamiast uczyć pracodawce jak zarządzać i wyręczać pracowników w “walce o swoje prawa”, nie lepiej ograniczyć się do zwykłej jawności płac w firmie?

Stanlley
Użytkownik

No cóż sprawdza się to co powiedział Milton F. “rząd nie rozwiązuje problemów, on je tworzy”

Stanlley
Użytkownik

“Istnieje również przepis zabraniający zwolnienia osoby w ciąży. Sam znam sytuację w której pracodawca chciał zwolnić dziewczynę, a ta oświadczyła, że „sorry, jestem w ciąży”. Zgadnijcie jak sumiennie wykonuje obowiązki ktoś, kto wie, że i tak zostanie zwolniony jak skończy się okres ochronny. Wówczas pracodawca faktycznie został zmuszony do płacenia osobie, z którą nie chciał już dalej utrzymywać stosunku pracy.”

Pracowadca płąci tylko za pierwszy miesiąc, kolejne miesiące zwolnienia w przypadku ciąży opłaca ZUS – takie moje sprostowanie a info mam z pierwszej ręki :)

Janusz Korczyński
Użytkownik

CD,
Ponownie popisał się brakiem wiedzy ze stosunków społecznych i przyczyn tego, że pracodawcy płacą mniej kobietom. To już wyjaśnili socjologowie z lewej i z prawej strony.
Po za tym popisał się kompletnym brakiem wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Za urlop macierzyński płaci ZUS i pracownik takiego pracodawce w tym czasie nic nie kosztuje.

Janusz Korczyński
Użytkownik

To był Twój sztandarowy argument, w którym się pomyliłeś. To wiele zmienia. Pierwszy akapit mojej wypowiedzi natomiast jest bardzo merytoryczny, ale Ty do książek raczej nie zajrzysz.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Tak, jaki?

Il
Użytkownik

Ile kasy rząda sobie ta intelektualnie biedna pełnonocniczka nierządu handlująca swoim ciałem ?

Janusz Korczyński
Użytkownik

Wymień mi jakiś argument CD, czekam.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Nie, nie ma to wpływu. Nie zgadzam się z nimi. Jeśli byłaby to prawda to w USA jest zakaz zwalniania murzynów…
Przyczyny mniejszych zarobków kobiet na tych samym stanowiskach są takie same jak przyczyny tego, że murzyni w południowych stanach usa zarabiają mniej także pracując na tych samych stanowskiach. Przyczyną tą są zaleciałości społeczno-historyczne i nic więcej.
P.S. Skąd wiadomo, że kobiety biorą częściej L4? Ja takich badań nie znam.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Po za tym wymieniłeś mi argumenty z komentarzy, a nie z tekstu, co potwierdza to, że tekst jest marny i sam przyznaj – po prostu Ci się nie udał.

_SL_
Użytkownik
_SL_

Jest Klaun, jest impreza.
:)
Dalej towarzyszu, nacierajcie na CD.