Więcej wolności w Sudanie

Opublikowano: 15.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 925

Sudański rząd ogłosił podjęcie kolejnych decyzji zwiększających swobody i zrywających z przepisami dawnego islamistycznego reżimu Omara al-Bashira. Jedną z nich jest traktowanie jako przestępstwa okaleczania kobiet (FGM), o czym pisaliśmy, ale są jeszcze inne kwestie, istotne dla muzułmanów i niemuzułmanów w Sudanie.

https://www.youtube.com/watch?v=7MdCRYqWpCY

Najważniejszym z nowych przepisów jest dekryminalizacja apostazji, czyli porzucenia islamu. Dotychczas obowiązywała zasada „takfir” – każdy wierny mógł oskarżyć innego o porzucenie islamu, co karane było śmiercią.

Teraz „takfir” został zakazany, jako „zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa społecznego”, jak wyraził się sudański minister sprawiedliwości Nasredeen Abdulbari. Zniesiona ma być też kara chłosty, tradycyjnie przez szariat przewidywana za rozmaite przestępstwa.

Wedłiug nowych przepisów kobiety będą mogły podróżować z dziećmi bez zgody mężczyzny, co jest kolejnym krokiem na drodze ich równouprawnienia. W listopadzie ubiegłego roku zniesiono obowiązujące od ponad 30 lat przepisy ograniczające sposób ubierania się kobiet, ich relacji z mężczyznami i możliwości pracy (pisaliśmy o tym tutaj).

Niemuzułmanów ucieszy zezwolenie za handel i spożywanie alkoholu – wprawdzie tylko prywatnie, ale dotychczas nie wolno było mieć alkoholu w ogóle. Zakaz utrzymano jednak w stosunku do muzułmanów, stanowiących 98% spośród 42 milionów ludności tego kraju.

Informacje o przygotowywaniu przepisów dotyczących apostazji i zakazu okaleczania kobiet pojawiły się już na wiosnę (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj), ale dopiero teraz rząd przyjął proponowane przepisy i podał je do wiadomości publicznej.

Być może jest to wynik demonstracji, jakie ostatnio odbyły się w Sudanie, gdzie ludność domagała się szybszych reform. Efektem demonstracji jest przetasowanie w rządzie i odwołanie szefa policji i jego zastępcy, którzy swoje stanowiska uzyskali jeszcze za poprzedniego reżimu.

W Sudanie, który przez ponad 30 lat był islamistyczną dyktaturą, doszło rok temu do obalenia prezydenta Omara al-Bashira. Władzę przejęły wspólnie wojsko i organizacje cywilne (głównie stowarzyszenia zawodowe), ogłoszono tymczasową konstytucję, która ma obowiązywać do wyborów w 2023 roku.

W nowej konstytucji nie wspomina się o islamie jako źródle prawa. Rząd zawarł też porozumienie z grupami rebeliantów z prowincji Darfur, gdzie w 2003 wojska i islamistyczne bojówki stłumiły powstanie czarnej ludności, zabijając 300 tysięcy osób.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: TheGuardian.com, SudanTribune.com, NYTimes.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 16.07.2020 12:41

    Widać muzułmanie potrafią się sami cywilizować, wystarczy ich siłą nie demokratyzować.
    Jeszcze wyjdzie na to, że islamski Sudan będzie bardziej cywilizowany od chrześcijańsko-animistycznego Sudanu Południowego – tworu chrześcijańskich aktywistów z całego świata. Czy ten ostatni przestał być już państwem upadłym?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.