Coraz więcej apostazji

Opublikowano: 17.03.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2774

Liczba apostazji rośnie. Polacy masowo odchodzą z Kościoła katolickiego. Abp. Jędraszewski ujawnił dane o ekskomunikowanych.

Apb. Jędraszewski podzielił się liczbami na temat apostazji w Krakowie w ostatnich latach. Podczas gdy dotychczas średnio odchodziło z kościoła ok. 50 osób rocznie, w 2019 było to już ponad 120 osób, a w roku 2020 prawie 500.

Pozycja Kościoła katolickiego w Polsce słabnie z roku na rok. Coraz więcej ludzi przestaje praktykować, chrzcić dzieci oraz podejmuje ostateczne kroki by wypisać się z chrześcijańskiej wspólnoty – dokonuje apostazji, która jest równoznaczna z ekskomuniką.

Dane odnośnie liczby zbiera Kościół, jednak niechętnie się nimi dzieli. Podczas mszy w Kalwarii Zebrzydowskiej Abp. Jędraszewski zrobił jednak wyjątek i zdecydował się opowiedzieć o odchodzących z Kościoła. Liczby te dotyczą tylko diecezji krakowskiej.

Rok 2020 był jednak rekordowy pod tym względem w całym kraju. W Krakowie apostazji dokonało to prawie 500 osób, w Poznaniu 370. Kościół zbiera dane i zamierza przygotować specjalny raport na ten temat. Czy będzie on dostępny do publicznej wiadomości, nie wiadomo.

„Kościół odmawia podania liczby tych, którzy z niego wystąpili, bo swój wątpliwy mandat do wtrącania się w każdy aspekt naszego życia opiera na rzekomo ogromnej liczbie Polek i Polaków należących do tej instytucji i wspierających jej działania” – czytamy na stronie LicznikApostazji.pl

Posłowie i posłanki Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń i Agata Diduszko-Zyglewska założyli w 2020 roku Licznik Apostazji, który dziś pokazuje liczbę 2257.

Powody odejścia z Kościoła są różne i dotyczą różnych grup wiekowych. Według WP.pl z Kościoła odchodzą nie tylko młodzi ludzie i nie zawsze jest to związane z kryzysem wiary, a często z niezgodą na dyskryminująca politykę Kościoła, brak rozliczania pedofilii i romans Kościoła z państwem.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: WP.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 19.03.2021 18:33

    I tak się zabija tradycję. Tani wyrobnicy zagranicznych korporacji wolą wierzyć w bożka telewizora, mamona i kredycika. I w boginię bierdonkę. Tam znajdą spokój, ukojenie i swą serialową nirvanę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.