Węgry zmienią ustawę o organizacjach pozarządowych

Opublikowano: 10.06.2017 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 365

Węgierski rząd zapowiedział, że uzna część zastrzeżeń Komisji Weneckiej oraz Komisji Europejskiej w sprawie przyjętej w marcu ustawy o organizacjach pozarządowych. Nowe prawo było oprotestowane również przez środowiska lewicowo-liberalne na Węgrzech, które korzystają ze wsparcia amerykańsko-żydowskiego finansisty Georga Sorosa, na czele z Uniwersytetem Środkowoeuropejskim w Budapeszcie.

Rzecznik węgierskiego rządu János Lázár poinformował, iż Węgry uznały zastrzeżenia Komisji Weneckiej wobec prawa przyjętego przed trzema miesiącami. Rządzący Fidesz zamierza tym samym zlikwidować najpoważniejszą sankcję za nieprzestrzeganie ustawy, jaką miało być likwidacja organizacji winnej łamania prawa. Kolejne poprawki dotyczą obowiązku upublicznienia danych osób wspierających zagraniczne organizacje pozarządowe – według złagodzonej wersji przepisów obowiązek ten będzie dotyczył jedynie osób wpłacających rocznie kwotę wyższą niż 1,6 tys. euro. Lázár dodał, że Bruksela nie kwestionuje legalności zmian w ustawie o organizacjach pozarządowych.

Tym samym węgierska centroprawica ugięła się pod krytyką Unii Europejskiej, która już pod koniec kwietnia wszczęła postępowanie wobec Węgier dotyczące naruszenia prawa do wolności akademickiej, a także swobody działalności gospodarczej. W wydanej przed tygodniem opinii Komisja Wenecka stwierdziła natomiast, że nowe przepisy wprowadzają większą przejrzystość w finansowaniu organizacji pozarządowych i mogą skutecznie walczyć ze wspieraniem terroryzmu, ale niektóre użyte w niej sformułowania mogą służyć nagonce wobec zagranicznych podmiotów.

Przyjęcie w marcu nowego prawa spowodowało protesty blisko 120 organizacji pozarządowych, które mobilizowały tysiące osób na swoje manifestacje w centrum Budapesztu. Najliczniejszą grupą ich uczestników byli zwolennicy Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego sterowanego przez finansistę Georga Sorosa, w którego wymierzona była kampania węgierskiego rządu.

Na podstawie: mno.hu, alfahir.hu
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 10.06.2017 10:49

    Zatem czas aby w brukseli, Putin otworzył “uniwersytet marksizmu i leninizmu”. Ciekaw jestem jak wtedy zareaguja kacyki brukselskie….

  2. Waldorfus 10.06.2017 15:48

    Do świata alternatywnego: Przy okazji brania „zasiłków dla bezrobotnych”, czytając ten art., warto było by się zastanowić również, kto współfinansuje zagorzałych obrońców dzikiej przyrody w RP: https://wolnemedia.net/resort-szyszki-chce-zdjac-zakaz-polowan-na-losie/#comment-211657

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.