Według RPO katecheci-wychowawcy to absurd

Opublikowano: 09.03.2018 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał pismo do minister edukacji „w sprawie możliwości połączenia funkcji katechety i wychowawcy”. Bodnar utrzymuje, że to sprzeczne z 25. artykułem Konstytucji – o bezstronności światopoglądowej władz publicznych.

Rzecznik ujął się w swoim piśmie za uczniami, którzy nie uczęszczają na religię. Zwrócił uwagę, że nadal nie dysponuje danymi, jaki procent uczniów ogółem chodzi na lekcje religii, a jaki na lekcje etyki – choć zwracał się już o to do resortu edukacji.

„Zakaz przyjmowania funkcji wychowawcy przez katechetów przez lata nie budził wątpliwości i był traktowany jako gwarant wolności sumienia i wyznania uczniów nie uczęszczających na lekcje religii, bądź uczęszczających na lekcje religii mniejszościowych” – napisał w swoim piśmie do Anny Zalewskiej.

Wskazał też na ważny aspekt, który wcześniej umknął mediom: projekt MEN umożliwia „przemycenie” księży i zakonnic jako wychowawców: „Pomimo deklaracji uzasadnienia projektu, iż możliwość powierzenia funkcji wychowawcy ma dotyczyć przede wszystkim katechetów świeckich, nauczających również innych przedmiotów, to zgodnie z literalną wykładnią projektowanego art. 7 rozporządzenia będzie możliwe powierzenie tej funkcji także osobom duchownym i katechetom świeckim uczącym wyłącznie religii. Decyzja dyrektora szkoły o powierzeniu określonych obowiązków nauczycielowi religii nigdy nie będzie miała zatem charakteru w pełni autonomicznego. Misja kanoniczna jest niejako gwarantem wierności danego katechety doktrynie kościoła, który go desygnował”.

Bodnar twierdzi, że katecheza w szkole to realizacja indywidualnego prawa rodziców do edukacji swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i wolnością wyznania (art. 53 Konstytucji), jednak rozporządzenie MEN, podejmując ściślejszą współpracę z nauczycielami religii, zmienia ten stan rzeczy i religijną indoktrynację niejako włącza do kanonu nauczania. Może też wpływać na decyzję ucznia o tym, by np. w trakcie trwania semestru wypisał się z katechezy (mało kto wie, że jest to w ogóle możliwe). Jeżeli wychowawca-katecheta będzie mógł na ucznia w tym względzie naciskać – to już można mówić o naruszeniu konstytucyjnej zasady bezstronności szkół publicznych. „Władze publiczne (…) powinny więc powstrzymywać się od działań uprzywilejowujących wyznanie faktycznie dominujące”.

Dlatego też RPO domaga się przywrócenia awyznaniowego statusu szkół – przy czym zaznacza, iż rozumie różnicę pomiędzy szkołą „awyznaniową” i „antywyznaniową”. Według niego „z faktu, że nauczyciele religii są członkami rady pedagogicznej nie wynika wprost wniosek, że powinni oni przyjmować również funkcję wychowawcy”. Forsowanie takiej logiki uważa za naruszenie praw obywatelskich uczniów.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ