Watykan oficjalnie uznał Autonomię Palestyńską

Opublikowano: 01.07.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 380

W piątek doszło do historycznego podpisania umowy pomiędzy Stolicą Apostolską i Autonomią Palestyńską. Oznacza ona, że Watykan oficjalnie uznał istnienie państwa palestyńskiego oraz jego prawo do samostanowienia.

O pomyślnym zakończeniu negocjacji na temat dokumentu poinformowano w połowie maja, gdy sporządzono jego ostateczną treść. Uroczyste podpisanie umowy nastąpiło w Watykanie – ze strony Stolicy Apostolskiej sygnował ją abp Paul Gallagher, natomiast w imieniu Palestyńczyków zrobił to minister spraw zagranicznych Riad al-Maliki.

Palestyński minister powiedział mediom, że to historyczne porozumienie oznaczające, iż Watykan uznaje istnienie jego kraju, oraz prawo Palestyńczyków do samostanowienia w ramach niepodległej państwowości. Al-Maliki dodał, że porozumienie nie byłoby możliwe bez błogosławieństwa papieża Franciszka, dzięki czemu Palestyna zyskała specjalny status miejsca w którym narodziło się chrześcijaństwo.

Reprezentujący Watykan abp Gallagher określił porozumienie jako wzorcowy przykład zapewnienia praw chrześcijanom, warty do naśladowania przez inne kraje arabskie i muzułmańskie, w obliczu prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Duchowny dodał przy tym, że podpisana umowa świadczy o postępach Autonomii Palestyńskiej w ostatnich latach, i może być bodźcem do zakończenia trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Al-Maliki podkreślił również zaangażowanie Palestyny w walkę z ekstremizmem i promocję wartości takich jak tolerancja i wolność religijna.

Na podstawie: maannews.com
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.