Warunki pracy Polaków dalej beznadziejne

Opublikowano: 17.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1540

Co chwilę możemy słyszeć zachwyty nad najniższym bezrobociu od 1990 roku, a przede wszystkim o rzekomym „rynku pracownika” w Polsce. Tymczasem warunki w jakich pracują Polacy dalej pozostawiają wiele do życzenia. Chodzi w tym kontekście głównie o niskie wynagrodzenia, dużą ilość godzin spędzanych w pracy, niski stopień uzwiązkowienia w przedsiębiorstwach czy brak prawa do urlopu.

O bolączkach polskiego rynku pracy pisze w tym kontekście portal PulsHR.pl. Jego dziennikarze zauważają, że co prawda bezrobocie rejestrowane w Polsce jest najniższe od czasu rozpoczęcia transformacji gospodarczej w 1990 roku, ale wciąż nieaktywnych zawodowo jest blisko 40 proc. osób powyżej 15. roku życia, będąc pod tym względem w ścisłej czołówce państw należących do Unii Europejskiej.

Niskie bezrobocie nie przekłada się też na wzrost zarobków. Średnia siła nabywcza w Polsce wynosiła 7228 euro i była pod tym względem prawie o połowę niższa niż europejska średnia, wynosząca w tej chwili 14 292 euro. Pod tym względem widoczne jest silne rozwarstwienie regionalne, ponieważ mieszkańcy Warszawy dysponowali średnią siły nabywczej w wysokości 87 proc., natomiast w najbiedniejszym powiecie wskaźnik ten osiągnął tylko niecałe 60 proc.

Obok niskich wynagrodzeń problemem Polaków jest też liczba przepracowanych godzin, zaś pod tym względem przeciętny pracownik w Polsce spędza w swoim miejscu zatrudnienia o 36 minut tygodniowo dłużej niż ma to miejsce w przypadku średniej dla całej UE. Jednocześnie polscy pracownicy należą do najsłabiej zorganizowanych w Europie pod względem przynależności do związków zawodowych (tylko 12-17 proc. pracowników), przy czym także przedsiębiorcy raczej nie należą do organizacji pracodawców.

Pod względem częstotliwości umów o pracę na czas określony, nasz kraj znajduje się na czwartym miejscu wśród państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W ten sposób zatrudnionych jest oficjalnie 26 proc. pracowników, gdy tymczasem średnia dla UE jest ponad dwukrotnie niższa. Między innymi z tego powodu duża część osób nie może sobie pozwolić na urlop.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.