Wampi mają swój autonomiczny rząd

Opublikowano: 22.12.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 659

Dla większości Peruwiańczyków, to była niedziela jak każda inna; ale w społeczności Indian Wampi z Soledad, był to dzień historyczny. 29 listopada 2015 roku naród Wampi ogłosił utworzenie pierwszego autonomicznego rządu rdzennych mieszkańców Peru

Obszar, który znalazł się pod jego administracją wynosi 1,3 mln hektarów –  jest to więc terytorium porównywalne z wielkością do amerykańskiego stanu Connecticut lub byłego województwa olsztyńskiego. Nowo wybrany rząd skupia 100 wspólnot Wampi o łącznej populacji około 10613 osób. Społeczności te nadal żyją w tradycyjny sposób praktykując na własne potrzeby myślistwo, rybołówstwo, a także rolnictwo na małą skalę.

Deklarując autonomię rządową, Indianie nie poszukują niepodległości i suwerenności względem Peru. Głównym zadaniem tego aktu jest ochrona terytorium przodków Wampi, a także promowanie zrównoważonego stylu życia, dla którego priorytetami będą dobrobyt, bezpieczeństwo żywieniowe oraz zdrowe, harmonijne istnienie wespół ze światem przyrody. Nie jest to zadanie łatwe w dzisiejszym świecie, ale jednak konieczne. W związku z inwestycjami górniczych i naftowych firm, nielegalnym pozyskiwaniem drewna, a także plantacjami oleju palmowego, byt Wampi oraz spoistość ich społeczności będą coraz bardziej zagrożone.

Wampi śląc swoje przesłanie podkreślają, że nadal będą obywatelami Peru, ale od teraz będą posiadali również swój rząd odpowiedzialny za własne terytorium. Ta jedność przyniesie im siłę polityczną, ułatwi wyjaśnianie ich wizji świata rządom i firmom, które w rodzimych rzekach i lasach dostrzegają tylko złoto i ropę naftową. „Dla nich, zbyt często jesteśmy jak małe owady, które można zgnieść” – zauważa Andres Noningo Sesen z ludu Wampi. Każda czynność planowana na terytorium, oddziaływująca w jakikolwiek sposób na lokalne społeczności, będzie teraz podejmowana przez rząd reprezentujący wszystkie wspólnoty.

Nowy rząd składa się z prezydenta i wiceprezydenta oraz parlamentu, złożonego z 80 reprezentantów wybieranych przez poszczególne wspólnoty Wampi za pośrednictwem ich lokalnych zgromadzeń. Ostatecznie będzie miał 102 członków. Podstawą zarządzania jest Statut Autonomiczny Rządu Terytorialnego Narodu Wampi, który powstał w wyniku długiego, trwającego kilka lat procesu, obejmującego 50 spotkań wspólnotowych i 15 walnych zgromadzeń, w trakcie których dyskutowano i określono wizję przyszłości we wszystkich dziedzinach życia, w tym: religii, duchowości, edukacji, języka i reform w toponimice, zakładającej odzyskanie tradycyjnych nazw miejscowości.

Indianie Wampi zapowiadają, że będą pracowali nad osiągnięciem prawdziwej równości płci. Rząd ma w tym celu pracować na wszystkich poziomach, aby zakończyć wszelkie formy przemocy wobec kobiet. Szacunek dla kobiet i jedności, będzie miał pierwszeństwo nad praktykami kulturowymi, szczególnie poligamią, która była praktykowana wśród Wampi w innym kontekście historycznym, a która dziś może prowadzić do społecznych konfliktów. Rząd Wampi przyjął również jako priorytet dostęp do edukacji na poziomie trzecim dla kobiet na różnych uczelniach, na terenie całego kraju.

Statut podkreśla także obowiązki państwa peruwiańskiego do przestrzegania prawa oraz autonomii rdzennych ludów i narodów. Wśród zaakcentowanych zasad statut dopomina się o to, aby wszelkie działanie mogące mieć wpływ na terytorium Wampi były poprzedzone swobodną i świadomą zgodą narodu Wampi, jeszcze przed ich zaistnieniem. Rząd Peru nie może zatem wydać żadnych koncesji na wydobycie ropy naftowej lub wkroczenie na terytorium Wampi bez uprzedniej konsultacji z samymi zainteresowanymi.

Obecnie Wampi są w trakcie procesu oporu wobec takiej koncesji, przyznanej między innymi firmie Afrodita SA, prowadzącej działalność górniczą związaną ze złotem wzdłuż obszaru granicznego z Ekwadorem. Od 2001 roku Afrodita utrzymuje obecność w tej części peruwiańskiej Amazonii, a od 2010 roku ma zawieszoną licencję w regionie Cordillera del Cóndor z powodu trwałego oporu rdzennych mieszkańców żyjących wzdłuż rzek Cenpea i Maraño. Obie rzeki ucierpiały z powodu rtęci i cyjanku używanych w toku działalności górniczej w regionie.

To, według nowo wybranego Pamuka (pierwszego prezydenta), Wraysa Péreza Ramireza, będzie największym wyzwaniem dla autonomicznego rządu terytorialnego narodu Wampi. W rozmowie telefonicznej z serwisem „Intercontinental Cry” powiedział on:

„Wiemy, że otrzymanie wsparcia od rządu narodowego, w tym w rozpoznaniu naszego terytorium, będzie trudne. Dla rządu do nie zaakceptowania wydaje się konieczność konsultowania się z nami w sprawie wszelkich działań, które mogą wpływać na nasze terytorium. Wiemy to, ale zamierzamy ciężko pracować i jesteśmy przygotowani. Nie będziemy milczeć, zwłaszcza gdy mamy wsparcie prawne i zgodność z ustawodawstwem krajowym i międzynarodowym w zakresie naszego prawa do samostanowienia, a także wolnej, wcześniejszej i świadomej zgody. To może być trudne, lecz nie niemożliwe”.

„Wybory nie miały miejsca za plecami rządu” – dodaje. „Gubernatorzy prowincji Amazonas i Loreto, dostali zaproszenia na szczyt, podobnie jak Minister Środowiska, Energii i Górnictwa, oraz Minister Kultury, ale żaden nie wziął udziału. Na poziomie lokalnym mamy wsparcie i będziemy ściśle współpracowali, między innymi, z burmistrzami Rio Santiago i Morona, którzy zgadzają się z naszą decyzją”.

Historyczna decyzja narodu Wampi będzie źródłem inspiracji dla rdzennych narodów w całej Ameryce Łacińskiej. „Podczas gdy rząd peruwiański i inne rządy w Paryżu rozmawiają o tym, jak chronić lasy tropikalne i ograniczyć zanieczyszczenie, my podejmujemy konkretne działania na naszym terytorium przyczyniając się do globalnego celu” – podkreślił nowo wybrany Pamuk Wampi.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: IntercontinentalCry.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.