Waltzowie od początku nie mieli prawa do kamienicy

Opublikowano: 12.12.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 516

Jak dowiedział się “Onet”, komisja weryfikacyjna dotarła do nieznanych powojennych zeznań, z których wynika, że rodzina Waltzów nie miała nigdy praw do zreprywatyzowanej kamienicy. Nabyła je od szmalcownika karanego za oszustwa.

Prawa do kamienicy nabył wuj Andrzeja Waltza Roman Kępski. Nabył je po wojnie od szmalcownika Leona Kalinowskiego. To Kępski również wystąpił w 1997 roku o zwrot kamienicy. Jego odnalezione powojenne zeznania, jakie składał w procesie Kalinowskiego mają świadczyć o tym, że doskonale zdawał sobie sprawę, że uczestniczy w nielegalnym procederze i o zwrot nieruchomości wystąpił już z tą świadomością, w tak zwanej złej wierze.

Hanna i Andrzej Waltzowie przekonywali, że wokół nabycia praw do kamienicy żadnych wątpliwości nie było, nie było też żadnych dokumentów na to wskazujących. Teraz ujawnić takie dokumenty ma komisja weryfikacyjna.

Wuj Andrzeja Waltza Roman Kępski zeznawał od razu po transakcji nabycia praw do kamienicy – już w latach czterdziestych. Z zeznań ma wynikać, iż wiedział, że doszło do oszustwa, a pośrednik Kalinowski był sądzony za fałszerstwo pełnomocnictw do sprzedaży kamienic Noakowskiego 10, 12 i 16 (przed wojną należały one do rodzin Oppenheimów i Regirerów). Mimo to w 1997 roku wystąpił o zwrot, mając nadzieję, iż zeznania nigdy nie ujrzą światła dziennego.

Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz miała zarobić 5 milionów złotych na reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16. Z informacji Onetu wynika, że to o tych dokumentach mówił tydzień temu Patryk Jaki, kiedy zapowiadał przełom w pracach komisji.

Jan Mosiński, jeden z członków komisji weryfikacyjnej, zapowiedział na łamach „Naszego Dziennika”, że do połowy grudnia sprawa tej konkretnej nieruchomości powinna się wyjaśnić, a prezydent Warszawy – stawić na posiedzenie.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. MasaKalambura 12.12.2017 11:27

  Pani Prezydent nie ma już nawet jednej wymówki pozwalającej jej na dalsze urzędowanie. Sprawa jej kamienicy to ostatnia kropla. Tu już nie ma wyjścia honorowego. Dymisja. Za okradanie Warszawy i wspomaganie tym innych złodziei. Ryba zepsuta od głowy a smród jej nieznośny.

  Dymisja dla dobra opozycji, która broniąc jej przyznaje się do jej złodziejstwa. Zatem i swojego. Co potwierdzają kolejne dni.

  Waćpani, wstydu oszczędź! I sobie i reszcie.

 2. replikant3d 12.12.2017 19:35

  Ta baba jest nie do ruszenia. To marionetka ,,starszych braci w wierze,, Założymy się że nie będzie żadnej dymisji?

 3. Aida 13.12.2017 09:51

  Nawet jakby przyszli ją aresztować, to by rzuciła standardową śpiewkę o łamaniu prawa i pogwałceniu jej wolności no i oczywiście, że ona nie uznaje tej decyzji…

 4. MasaKalambura 13.12.2017 10:59

  Marionetka? Przecież okrada mienie pożydowskie. Szmalcownik wydał Żyda i dostał za to kamienice która odkupił teść Hanny ale nieudolnie. Wiec unieważnili. A 70 lat później spróbowali jeszcze raz. Starsi bracia mogą nie pochwalać działań Hanny, która wszystko kryła.

 5. MasaKalambura 13.12.2017 12:49

  Napisałem teść, a to wój męża.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.