Walki między muzułmanami i chrześcijanami

Opublikowano: 09.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 500

EGIPT. Wzrosła liczba ofiar zamieszek na tle religijnym w Egipcie. 7 maja w starciach w mieście Imbaba na przedmieściach Kairu między muzułmanami i chrześcijanami zginęło 12 osób, a co najmniej 230 zostało rannych. Egipska armia zapowiedziała, że postawi przed sądem wojskowym 190 osób. Z kolei premier Egiptu zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu. Wzmocniono środki bezpieczeństwa wokół głównych kościołów chrześcijańskich w Egipcie. W okolicy, gdzie wybuchły starcia, stoją czołgi i oddziały wojska.

W nocy z 7 na 8 maja muzułmanie zaatakowali kościół należący do chrześcijan obrządku koptyjskiego. Napastnicy twierdzili, że chcieli oswobodzić chrześcijankę, która chciała przejść na islam i była siłą przetrzymywana w kościele. Doszło do starć między przedstawicielami obu religii. Zapalił się też inny kościół koptyjski w Imbabie, obrzucony przez muzułmanów koktajlami Mołotowa. Pożar ugaszono.

Wierni Kościoła koptyjskiego stanowią 10 procent mieszkańców Egiptu. Często padają ofiarą ataków. W noc Bożego Narodzenia przed świątynią chrześcijańską w Aleksandrii zdetonowano bombę. Samochód-pułapka eksplodował, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Zginęło ponad 20 osób, ponad 100 zostało rannych. W ostatnich miesiącach do zamachów na chrześcijan dochodziło wielokrotnie. Jedynie podczas protestów, które doprowadziły do odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka, chrześcijanie i muzułmanie występowali wspólnie.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. siristru 09.05.2011 10:35

  Czy ktoś widział film Agora? Sytuacja się widać odwraca.

 2. Dobrodziej 09.05.2011 15:17

  Jeszcze trochę i w Europie muzułmanie zaczną szaleć, coś czuję. Francja, Włochy pewnie na początku.

 3. la_mettrie 10.05.2011 04:53

  niepotrzebny szum.
  Koptowie żyją w Egipcie od setek lat.
  jeszcze bardziej podtrzymają szum katolicy, którzy dziwna bliskość do Koptów poczują teraz znów. Pewnie nawet apel B16.

 4. ahoj 10.05.2011 20:59

  Kolejny dowód na to że religie tylko dzielą ludzi a nie łączą. Dlatego Watykan tak bardzo stara się zapanować na całym świecie, aby nie było już wojen… He he dobrze, że im się to nie uda. Wtedy dopiero mielibyśmy raj i miłość po wsze czasy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.