W Rosji zakazano rozpowszechniania fake newsów

Opublikowano: 07.03.2019 | Kategorie: Media, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2272

W czwartek Duma Państwowa w trzecim i ostatnim czytaniu przyjęła projekt ustawy zakazującej rozpowszechniania nierzetelnych, społecznie ważnych informacji, publikowanych pod przykrywką wiarygodnych wiadomości.

Projekt ustawy zakazuje rozpowszechniania nierzetelnych, społecznie istotnych informacji publikowanych pod przykrywką wiarygodnych wiadomości, co stwarza zagrożenie dla życia i (lub) zdrowia obywateli, mienia, zagrożenie masowych zakłóceń porządku publicznego i (lub) bezpieczeństwa publicznego lub zagrożenia funkcjonowania lub przerwania funkcjonowania obiektów zapewnienia warunków życia, infrastruktury transportowej lub socjalnych, instytucji kredytowych, obiektów energetyki, przemysłu lub komunikacji.

Zgodnie z projektem ustawy po wykryciu nierzetelnych informacji w zarejestrowanej publikacji sieciowej prokurator generalny Federacji Rosyjskiej lub jego zastępcy zwrócą się do Roskomnadzoru z żądaniem podjęcia środków w celu ograniczenia dostępu do zasobów informacyjnych rozpowszechniających fałszywe informacje.

Na podstawie takiej prośby Roskomnadzor niezwłocznie powiadamia wydanie internetowe o konieczności usunięcia nierzetelnych informacji oraz zapisuje datę i godzinę takiego powiadomienia redakcji w odpowiednim systemie informacyjnym. Zgodnie z projektem redakcja publikacji online od momentu otrzymania powiadomienia jest zobowiązana do natychmiastowego usunięcia wskazanej informacji.

Jeśli redakcja nie usunęła natychmiast nierzetelnych informacji, Roskomnadzor wysyła wniosek do operatorów telekomunikacyjnych o podjęcie środków ograniczających dostęp do publikacji sieciowych. Operator telekomunikacyjny, który otrzymał wniosek Roskomnadzoru, jest zobowiązany do natychmiastowego ograniczenia dostępu do odpowiedniej edycji internetowej.

Jeśli właściciel zasobu informacyjnego usunął informacje rozpowszechniane z naruszeniem prawa, wysyła powiadomienie do Roskomnadzoru, który po zweryfikowaniu wiarygodności tego powiadomienia natychmiast powiadamia operatora telekomunikacyjnego o przywróceniu dostępu do zasobu informacyjnego.

Taka procedura ograniczania dostępu do zasobu informacyjnego nie ma zastosowania w przypadku zamieszczenia nierzetelnej społecznie istotnej informacji przez agregator wiadomości.

Zdjęcie: pixel2013 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. maj cher 07.03.2019 17:27

  Na codzienną bezkarność medialnych kłamców (opcja polit. nie ma znaczenia), to się u Nas nie da za dużo ich.

 2. norbo 07.03.2019 18:46

  Agregator treści właśnie podał mi fakenewsa z WM 🙂

  “Prokurator Generalny będzie decydować co jest prawdą.”

  Artykuł nie zawiera żadnych informacji o sposobie weryfikacji rzetelności informacji, czyli jest to klasyczny fakenews, a może raczej chwytliwy tytuł rodem z brukowców? Sorry za szczerość.

 3. norbo 08.03.2019 21:17

  Pozwolę sobie mieć odmienną opinię na ten temat, ale nie ma sensu drążyć tematu. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.