W Rosji zakazano rozpowszechniania fake newsów

W czwartek Duma Państwowa w trzecim i ostatnim czytaniu przyjęła projekt ustawy zakazującej rozpowszechniania nierzetelnych, społecznie ważnych informacji, publikowanych pod przykrywką wiarygodnych wiadomości.

Projekt ustawy zakazuje rozpowszechniania nierzetelnych, społecznie istotnych informacji publikowanych pod przykrywką wiarygodnych wiadomości, co stwarza zagrożenie dla życia i (lub) zdrowia obywateli, mienia, zagrożenie masowych zakłóceń porządku publicznego i (lub) bezpieczeństwa publicznego lub zagrożenia funkcjonowania lub przerwania funkcjonowania obiektów zapewnienia warunków życia, infrastruktury transportowej lub socjalnych, instytucji kredytowych, obiektów energetyki, przemysłu lub komunikacji.

Zgodnie z projektem ustawy po wykryciu nierzetelnych informacji w zarejestrowanej publikacji sieciowej prokurator generalny Federacji Rosyjskiej lub jego zastępcy zwrócą się do Roskomnadzoru z żądaniem podjęcia środków w celu ograniczenia dostępu do zasobów informacyjnych rozpowszechniających fałszywe informacje.

Na podstawie takiej prośby Roskomnadzor niezwłocznie powiadamia wydanie internetowe o konieczności usunięcia nierzetelnych informacji oraz zapisuje datę i godzinę takiego powiadomienia redakcji w odpowiednim systemie informacyjnym. Zgodnie z projektem redakcja publikacji online od momentu otrzymania powiadomienia jest zobowiązana do natychmiastowego usunięcia wskazanej informacji.

Jeśli redakcja nie usunęła natychmiast nierzetelnych informacji, Roskomnadzor wysyła wniosek do operatorów telekomunikacyjnych o podjęcie środków ograniczających dostęp do publikacji sieciowych. Operator telekomunikacyjny, który otrzymał wniosek Roskomnadzoru, jest zobowiązany do natychmiastowego ograniczenia dostępu do odpowiedniej edycji internetowej.

Jeśli właściciel zasobu informacyjnego usunął informacje rozpowszechniane z naruszeniem prawa, wysyła powiadomienie do Roskomnadzoru, który po zweryfikowaniu wiarygodności tego powiadomienia natychmiast powiadamia operatora telekomunikacyjnego o przywróceniu dostępu do zasobu informacyjnego.

Taka procedura ograniczania dostępu do zasobu informacyjnego nie ma zastosowania w przypadku zamieszczenia nierzetelnej społecznie istotnej informacji przez agregator wiadomości.

Zdjęcie: pixel2013 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com