W Rosji wejdzie w życie prawo o upadłości konsumenckiej

Opublikowano: 17.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 736

Coraz większe trudności rosyjskiej gospodarki odbijają się na kredytobiorcach. Państwo interweniuje.

Prawo o upadłości konsumenckiej Duma Państwowa przyjęła w grudniu 2014 r. ale zacznie ono działać dopiero od 1 lipca. W sama porę, coraz więcej Rosjan na problemy ze spłatą kredytów. Najpierw w grudniu skokowo spadła wartość rubla, a większość kredytów hipotecznych była udzielana w dolarach właśnie, potem sytuacja nieco się uspokoiła, ale kurs rubla nie wrócił do tego z czasów sprzed wprowadzenia sankcji. Stąd grupa przestających spłacać swe zobowiązanie rośnie lawinowo.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, po wykorzystaniu przewidzianych procedur naprawczych, przewiduje sprzedaż majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli. Wyjmuje jednak spod zajęcia kilka istotnych dla dłużnika rzeczy: nie wolno pozbawić dłużnika jedynego mieszkania, nie wolno też zlicytować ubrań, a także, co ważne dla farmerów, pszczół, królików, bydła hodowlanego oraz stodoły. Po zakończeniu procedury komorniczej bankructwo uważa się za zakończone, nawet jeśli wierzyciele nie zostali w pełni zaspokojeni. Przez kolejne 5 lat nie można stać się powtórnie bankrutem.

Prawo o upadłości konsumenckiej jest bardzo na czasie. Według danych rosyjskiego GUS, realne dochody Rosjan w ciągu ostatniego roku zmniejszyły się, a poziom ubóstwa wzrósł. Eksperci uważają, że z procedury upadłości konsumenckiej może chcieć skorzystać setki tysięcy ludzi. Elena Dokuchajeva z Sekvoya Credit Consolidation oblicza, że bankrutami może być ponad 100 tysięcy ludzi, czyli 1,75 proc. ogólnej wartości kredytobiorców. Ogólna wartość przeterminowanych kredytów wynosi 783,9 miliarda rubli. Są jednak i eksperci, którzy oczekują, że w bankructwo ucieknie ponad 300 tysięcy ludzi.

Liczba biednych ludzi w Rosji wzrosła o 23 milionów. W pierwszym kwartale 2015 liczba Rosjan o dochodach poniżej minimum egzystencji osiągnęła 22,9 mln. W porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku odnotowano wzrost o 3,1 mln osób (z 19,8 mln), donosi Rosstat.

Wskaźnik ubóstwa w Rosji wynosi 16 proc. W tym samym czasie koszty utrzymania w pierwszym kwartale 2015 roku wzrosły do 9662 rubli (od stycznia do marca 2014 wynosiły 7688 rubli). Średnie dochody Rosjan osiągnęły kwotę 25 210 rubli (dla porównania: w pierwszym kwartale 2014 roku było to 22 703 rubli, w czwartym – 33 035 rubli). Płaca minimalna jest ustalona na poziomie 5 965 rubli.

Płace realne Rosjan w kwietniu spadły o 13,2 procent w porównaniu do kwietnia 2014. W ujęciu nominalnym przeciętne wynagrodzenie w ciągu roku wzrosło o 1 procent i wyniosło 32 805 rubli. 10 kwietnia br. Topilin Maksim z ministerstwa pracy powiedział, że wzrost realnych dochodów mieszkańców zaczyna się bliżej czwartego kwartału. „Oczywiście, nie jesteśmy w stanie dojść do poziomu z 2014 roku, ale wierzymy, że ten trend da się wyzwolić i zajdą pozytywne zmiany” – powiedział urzędnik.

W ubiegłym roku dochody poniżej minimum egzystencji miało 11,2 procent ludności Rosji, czyli 16,1 mln ludzi.

Autorstwo: MW (1-4), tallinn (5-8)
Źródła: Strajk.eu, ZmianyNaZiemi.pl
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby portalu WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 17.06.2015 13:25

    Dla teoretycznego państwa interes lichwiarzy jest dużo ważniejszy od obywateli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.