W Grecji urodziło się dziecko, które ma troje rodziców

Opublikowano: 13.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1412

32-letnia mieszkanka Grecji urodziła dziecko, które ma troje genetycznych rodziców. Sztucznego zapłodnienia materiałem genetycznym trzech osób dokonali greccy i hiszpańscy lekarze, specjalizujący się na wspomaganej prokreacji. To pierwszy taki przypadek w kraju – pisze portal Iefimerida.gr.

Chłopiec o wadze 2960 gramów pojawił się na świecie z pomocą nowatorskiej metody przekazania materiału cytoplazmatycznego matki, wszczepionego po raz pierwszy przez Instytut Życia i firmę Embryotools. Metoda daje możliwość zachowania materiału genetycznego matki. Dziecko ma niewielką ilość materiału genetycznego dawcy, bo mitochondria mają swoje własne DNA.

32-letnia Greczynka przeszła cztery nieudane próby in vitro. Zarówno matka, jak i dziecko czują się dobrze – podaje portal.

„Niezbywalne prawo kobiety do zostania matką z własnym materiałem genetycznym stało się rzeczywistością” – powiedział dr Panagiotis Psathas, szef ateńskiego Instytutu Życia.

Instytut będzie w dalszym ciągu pomagać parom, które borykają się z problemami bezpłodności, a przy tym chcą mieć dzieci dziedziczące ich materiał genetyczny. Ta metoda może zostać zastosowana względem kolejnych 20 par.

„Mieliśmy jeszcze jeden przypadek implantacji embrionu do narządów rodnych kobiety z ciężką bezpłodnością i po siedmiu nieudanych próbach in vitro” – powiedział uczony.

Firma Emryotools oznajmiła, że w testach klinicznych biorą udział kolejne 24 kobiety oraz że do implantacji przygotowano osiem embrionów.

Zdjęcie: WerbeFabrik (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.