W Gdańsku 700 komunalnych pustostanów czeka nie wiadomo na co

Opublikowano: 20.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1642

Utrzymanie setek pustych lokali kosztuje 236 tys. miesięcznie, czyli 2,8 mln zł rocznie. W większości czekają one na remonty, na które z kolei nie ma pieniędzy.

Jak informuje portal m.trojmiasto.pl, według danych Gdańskich Nieruchomości pod koniec czerwca 2021 r. w zasobie znajdowało się 15 828 mieszkań, z czego 3025, czyli ponad 19 proc. to lokale socjalne. Liczba niezasiedlonych lokali mieszkalnych oscyluje w granicach 700 – informuje Aleksandra Strug, rzeczniczka prasowa Gdańskich Nieruchomości – Są to lokale w tzw. obrocie. Przyjmuje się, że w tzw. stałym obrocie znajduje się około 3-4 proc. wolnego zasobu lokalowego z uwagi na naturalną rotację np. z powodu śmierci najemcy, emigracji czy opracowywania dokumentacji remontowej. Ponad 90 proc. gminnego zasobu to budynki przedwojenne, najstarszy z nich pochodzi z 1770 r. Remonty takich nieruchomości są bardziej kosztowne niż w młodszych budynkach.

Mamy zatem sytuację, kiedy mieszkania czasem latami czekają na remont, a w tym czasie miasto wydaje setki tysięcy złotych na ich utrzymanie. Tymczasem osób, które mogłyby w nich mieszkać, nie brakuje.

„Aktualnie roczna lista oczekujących na najem socjalny lokalu obejmuje 49 osób/rodzin zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej, a 348 osób/rodzin spełnia kryteria do otrzymania pomocy mieszkaniowej, lecz ze względu na zbyt małą liczbę punktów nie znalazła się na rocznej liście” – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. „Z kolei na rocznej liście oczekujących na lokal komunalny znajdują się 44 osoby/rodziny zakwalifikowane do udzielenia pomocy mieszkaniowej. Ponadto 293 osoby/rodziny spełniają kryteria do otrzymania pomocy mieszkaniowej, lecz ze względu na zbyt małą ilość punktów nie znalazły się na rocznej liście”.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Matylda 20.11.2021 11:42

  Dlaczego nie można dać ludziom mieszkań niewyremontowanych? Żeby sami sobie wyremontowali?!? Dlaczego moje mieszkanie, za własne pieniądze, musiałam sobie sama wyremontować?

 2. Cami 20.11.2021 13:29

  ktore? to co za 1 pln wykupilas 🙂
  a tak w temacie, temu zeby im sie biznes wynajmu naskupowanych nieruchomosci za lapowy nie zawalil na leb 🙁
  tego “zasztyletowanego” juz rozliczyli ile ich ma i skad?
  ja bym lepiej sprawdzil kto lezy w tych grobach jego i tego od autostrad, ale chyba sie spopielili zeby nie mozna bylo… czy mozna z tego tez DNA sciagnac?
  naprawde ludzie sa tak glupi i naiwni? lykaja to wszytsko co im teleranek serwuje?

 3. Matylda 21.11.2021 08:45

  Mam jedno mieszkanie, zakupione po ciężkiej harówie przez dekady na szmacie na emigracji. I dlatego irytują mnie zasiłkowi roszczeniowcy i zlodzieje, co nigdy uczciwą pracą się nie zhańbili.

 4. Cami 21.11.2021 19:41

  @Matylda,
  a ja mam po przodkach bo ich nie przechlali itp.
  i jakies tam wyksztalcenie wiec za chlebem wyjezdzac nie musialem 🙁

  p.s. roszczeniowcow i zlodzieji kilka tys wlasnie sie pcha do nas i obok 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.