W ciągu roku banki Czarneckiego straciły na wartości 82%

Opublikowano: 17.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1572

Ujawnienie stenogramów z “afery KNF” spowodowało panikę wśród giełdowych graczy inwestujących w spółki kontrolowane przez Leszka Czarneckiego. Akcje Getin Noble Banku straciły na wartości aż 17,65 proc. Wysokie spadki zanotowano również na akcjach drugiego banku kontrolowanego przez Czarneckiego, czyli Idea Banku. W tym przypadku sięgnęły one 11,39 proc. Co jednak istotne – biznesy Czarneckiego regularnie tracą na wartości już od kilku miesięcy. W ciągu ostatniego roku wartość giełdowa obu banków zmniejszyła się z 3,24 mld do zaledwie 0,61 mld zł!

Jeszcze rok temu (15 listopada 2017) za 1 akcję Getin Noble Banku trzeba było na zapłacić 1,53 zł. Spółka posiadała wówczas 901.696.125 akcji, co oznacza, że ich łączna kapitalizacja wynosiła 1 mld 379 mln 595 tys zł. Wczoraj, na zakończenie sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych za 1 akcję tego banku trzeba było zapłacić już tylko 0,42 zł, co przy obecnej liczbie akcji (1.007.923.230) oznacza kapitalizację na poziomie zaledwie 423 mln 327 tys. zł (spadek o blisko 70 proc. licząc rok do roku).

Równie silne spadki w okresie ostatniego roku nastąpiły w przypadku drugiego banku kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego, tj. Idea Banku. Rok temu (15 listopada 2017) za 1 akcję tego banku trzeba było na zapłacić 23,79 zł. Uwzględniając łączną liczbę akcji (78.401.981) całkowita kapitalizacja spółki wynosiła wówczas 1 mld 865 mln 183 tys. zł. Wczoraj, na zakończenie sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych za 1 akcję Idea Banku trzeba było zapłacić już tylko 2,49 zł, co oznacza kapitalizację na poziomie zaledwie 195 mln 220 tys. zł (spadek o blisko 90 proc.).

Tak jak napisałem powyżej – ceny akcji Getin Noble Banku oraz Idea Banku spadają regularnie już od kilku dobrych miesięcy. To, co się działo jednak wczoraj, to prawdziwa panika inwestorów. Cena 1 akcji Getin Noble Banku spadła w ciągu dnia o 17,65 proc., a Idea Banku o 11,39 proc.! Było to efektem ujawnienia stenogramów z “afery KNF” oraz umieszczenia Idea Banku przez Komisję Nadzoru Bankowego na liście ostrzeżeń publicznych (na listę tą trafił wcześniej m.in. Amber Gold).

W konsekwencji powyższego majątek Leszka Czarneckiego (który kontroluje 61,42 proc. akcji Getin Noble Banku oraz 74,4 proc. akcji Idea Banku) tylko wczoraj pomniejszył się o ponad 74 mln zł.

Co jeśli w ślad za inwestorami w panikę zaczną wpadać klienci Getin Noble i Idea Banku? Co jeśli zaczną wycofywać swoje depozyty i przenosić je do innych banków? Czy możliwy jest scenariusz “run-u na bank”? Przypomnijmy, że wystarczy, aby tylko 10-15 proc. klientów zrezygnowało w krótkim czasie z prowadzenia lokat i rachunków, a dany bank może popaść w bardzo poważne kłopoty finansowe.

Ilustracja: geralt (CC0)
Na podstawie: Bankier.pl [1] [2]
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 3 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.