W Belfaście porwano i spalono autobus

Opublikowano: 09.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 824

Nastroje w Irlandii Północnej stały się ostatnio bardzo niepokojące. W całym kraju trwają zamieszki – największe w Belfaście. W środę popołudniu demonstranci porwali, a następnie podpalili autobus, atakując kierowcę. Po długim okresie spokoju, w Belfaście znów zagościła przemoc. Od kilku dni na ulicach nie jest już bezpiecznie, ponieważ trwają zamieszki. W środę policja aresztowała około dziesięć osób – w tym 13-letniego chłopca.

Do wzmożonych zamieszek doszło w środę przed nadzwyczajnym posiedzeniem narodowego sztabu kryzysowego, które zwołano na czwartek rano w związku z trwającymi zamieszkami. W wieczór poprzedzający kryzysowe spotkanie, demonstranci porwali autobus, napadając na kierowcę. Uprowadzony autobus został następnie podpalony, a do sieci trafiły liczne nagrania tego incydentu. W mediach społecznościowych krążą też foto-relacje, a niektóre z nich zawierają wprowadzające w błąd fotomontaże, na których rzekomo płonie słynny czerwony autobus, reklamujący Brexit podczas kampanii referendalnej w 2016 roku.

Policja poinformowała, że skradziony autobus miejski został podpalony na skrzyżowaniu Lanark Way i Shankill Road w zachodnim Belfaście. Demonstranci obrzucili pojazd bombami z benzyną, rzucali także kamieniami w policję, zaatakowali kierowcę autobusu i pobili jednego z dziennikarzy prasowych. Wokół miejsca, w którym doszło do incydentu, zebrał się tłum około 500 osób.

Premier Boris Johnson potępił przemoc w Irlandii Północnej, publikując na Twitterze wpis o następującej treści: „Jestem głęboko zaniepokojony scenami przemocy w Irlandii Północnej, zwłaszcza atakami na PSNI, którzy chronią społeczeństwo i przedsiębiorstwa, atakami na kierowcę autobusu i napaścią na dziennikarza. Sposobem przezwyciężenia różnic jest dialog, a nie przemoc czy przestępczość”.

Zamieszki potępiła również premier Irlandii Północnej Arlene Foster, która napisała na „Twitterze”: „Nie ma usprawiedliwienia dla przemocy. To jest złe i powinno się skończyć”. W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele wszystkich głównych partii politycznych w Północnej Irlandii.

Zamieszki w całym kraju trwają już od kilku dni, a ich powody są złożone. Napięcia społeczne spotęgowało z pewnością zakończenie brexitowego okresu przejściowego i kontrowersje wokół realizacji protokołu północnoirlandzkiego, dotyczącego granicy w Irlandii Północnej. Napięcia wiązane są również z niezadowoleniem środowisk lojalistycznych, spowodowanym decyzją o niekaraniu nikogo za uczestnictwo w tłumnym pogrzebie jednego z działaczy republikańskich, którego pogrzeb miał miejsce w zeszłoroczne wakacje.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o