W 30 lat częstość nowotworów u osób do lat 50 wzrosła o 80%

Opublikowano: 09.09.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1387

Badanie przeprowadzone przez Szkołę Medyczną Uniwersytetu Zhejiang w Chinach przyniosło zaskakujące wyniki dotyczące globalnej epidemii nowotworów. Z raportu Global Burden of Disease 2019 wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba zdiagnozowanych nowotworów wśród osób poniżej 50. roku życia wzrosła o 79,1%. Ten alarmujący wzrost przełożył się również na katastrofalny wzrost umieralności wśród młodych ludzi o 27,7%.

Dane zebrane z 204 krajów wskazują, że liczba przypadków nowotworów w wieku od 14 do 49 lat wzrosła z 1,82 mln w 1990 r. do 3,26 mln w 2019 r. Co ciekawe, badanie to podważa powszechnie utrzymywane przekonanie, że młodsza populacja jest narażona głównie na raka piersi. Chociaż rak piersi pozostaje jednym z głównych powodów zgonów w tej grupie wiekowej, obserwuje się również znaczący wzrost przypadków raka tchawicy, płuc, jelit i żołądka. W szczególności liczba przypadków raka tchawicy i prostaty rośnie w największym tempie.

Należy zwrócić uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki i profilaktyki w walce z rakiem, zwłaszcza w młodszym wieku. Wczesna diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie mogą znacząco poprawić rokowania dla pacjentów. Należy zachęcać młodzież do zdrowszego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania, ograniczenia spożycia alkoholu i tytoniu oraz regularnej aktywności fizycznej. Te proste kroki mogą znacznie obniżyć ryzyko zachorowania.

Raport zawiera również prognozy na przyszłość, które nie są optymistyczne. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba przypadków nowotworów wśród młodych ludzi wzrośnie o kolejne 31%, a liczba zgonów o 21%. W szczególności osoby w wieku od 40 do 49 lat są bardziej narażone na ryzyko.

Czynniki ryzyka identyfikowane w badaniu obejmują niezdrowe nawyki żywieniowe, spożycie alkoholu, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza oraz choroby takie jak otyłość, cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi. Szczepienia odgrywają również ważną rolę w profilaktyce niektórych typów nowotworów. Na przykład skuteczne szczepienia przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B doprowadziły do spadku przypadków raka wątroby.

Niniejsze badanie przedstawia pierwszy tak kompleksowy obraz globalnej sytuacji dotyczącej zachorowań na nowotwory wśród młodszej populacji. Wyniki te powinny skłonić decydentów na całym świecie do podjęcia pilnych działań, aby odwrócić te niepokojące tendencje i chronić zdrowie przyszłych pokoleń.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 09.09.2023 12:12

    Jak masz raka zlosliwego czytaj z przezutami to bdziesz mial 2 operacje , chemio terapie, powiewdza ci ze nie ma przezutow po to zeby powiedziec za 2 lata ze sa w koncu umierasz od chemioterapi z wycienczenia a lekarz mowi rak zatakowal mozg swietnie to sie wpisuje w plany ryzego zeby podniesc wiek emerytalny , moze te szczepionki mialy aktywowac raka po 50tce zeby emerytury nie dozywali i problemu z wyplata swiadczen juz nie beda mieli.
    Ps. Warto sluchac wypowiedzie polotykow mnie sie wydaje , zamiast mi sie wydaje, problem z odmiana slow przez przypadki.

  2. emigrant001 09.09.2023 15:13

    Jesteś tym co jesz:) czyli tablicą Mendelejewa, Zdrowe to na pewno nie jest.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.