W 2024 roku cena prądu wzrośnie o 50%

Opublikowano: 13.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4890

Już w przyszłym roku czekają Polaków ogromne podwyżki cen prądu, bo nawet o 50 proc., a premier oszukuje ludzi, mówiąc, że on się na nic nie zgadzał – mówili poseł Konfederacji Michał Urbaniak i prawnik partii Witold Stoch. Apelowali też o zmianę polityki energetycznej. Proponują, by co najmniej zawiesić, a docelowo wypowiedzieć system handlu emisjami ETS i przyjąć zaproponowaną przez Konfederację ustawę „Prąd bez VAT”.

„Już w przyszłym roku czekają Polaków ogromne podwyżki cen prądu, ponieważ skończy się tarcza solidarnościowa, która dzisiaj obowiązuje, która zamroziła ceny prądu. Ceny wyskoczą w górę – według ekspertów – nawet o 50 proc.” – ostrzegał Urbaniak podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jednocześnie przypomniał o zaproponowanej w ub. roku przez Konfederację ustawie „Prąd bez VAT”, której przyjęcie mogłoby obniżyć ceny prądu o 23 proc.

Poseł zaznaczył, że nie tylko prąd podrożeje, a ministerstwo klimatu „de facto przyznało, że premier Morawiecki zgodził się na to ubóstwo energetyczne, które może w przyszłości czekać Polaków” godząc się na założenia programu „Fit For 55” – unijnej „zielonej” agendy wprowadzanej w imię „walki z globalnym ociepleniem”. Urbaniak ocenił, że unijne założenia klimatyczne za destrukcyjne, gdyż „zniszczą dzisiejszą polską gospodarkę”, a wpisywanie w system uprawnień do emisji dwutlenku węgla (ETS) kolejnych obszarów gospodarczych może spowodować wzrost cen prądu od 40 proc. w przypadku energii elektrycznej, do 55 proc. w przypadku kosztów ciepła sieciowego.

„Premier Morawiecki oszukuje ludzi, mówiąc, że on się na nic nie zgadzał, skoro widzimy, że nawet jego ministerstwo klimatu, de facto to potwierdza” – ocenił. Jego zdaniem, nadal „nie ma refleksji po stronie rządu, by ratować portfele Polaków przed zgubnymi działaniami klimatystów z UE, tylko jest posłuszne wykonywanie tych zobowiązań, posłuszne wykonywanie rozkazów”. „Będziemy naciskać do skutku na polski rząd, by co najmniej zawiesić, a docelowo wypowiedzieć tę politykę dotyczącą właśnie handlu emisjami” – zadeklarował poseł Konfederacji.

Do oficjalnej narracji rządowej w tej sprawie nawiązał też mec. Stoch, przypominając, że szef rządu nie skorzystał z możliwości zawetowania unijnych planów klimatycznych. „Rząd premier Mateusza Morawieckiego wydaje się zaskoczony, jakby obudzony z głębokiego snu, a przecież Konfederacja już w roku 2020 ostrzegała przed przyjmowaniem pakietu »Fit For 55«” – mówił Stoch. „Myśmy ostrzegali, że to doprowadzi do gwałtownych wzrostów kosztów energii, a premier Morawiecki, wspomnijmy to, że nie zawetował tego programu na szczycie UE, zgodził się na niego. I teraz mówi, że się na niego nie zgadza – kontynuował.

Stoch zwrócił też uwagę, że Konfederacja znacznie wcześniej od ministerstwa klimatu używała terminu „ubóstwo energetyczne Polaków”. „Ubóstwo energetyczne pojawiało się bardzo często na naszych konferencjach. Rząd nie chciał tego słuchać, a teraz okazuje się, że to my właśnie mieliśmy rację” – powiedział. Jego zdaniem, narracja rządowa wygląda tak, „jakby rząd stawał teraz w opozycji teraz do samego siebie – są zarówno za jak i przeciw; z jednej strony nie wetują tych rozwiązań w Brukseli, a z drugiej strony teraz płaczą, że to uderzy w Polaków, i że niby się na to nie zgadzają”. „Czas na niezgadzanie się był wcześniej, był w grudniu 2020 roku. Wtedy premier Morawiecki tego nie zrobił” – podkreślił Witold Stoch.

Prawnik przypomniał, że unijny system ETS obejmie także transport i budownictwo, czyli – jak podkreślił – „Polacy będą drożej budowali swoje domy, deweloperzy będą drożej budowali mieszkania, które potem Polacy będą kupować, także Polacy będą płacili drożej za transport, a przecież transport przekłada się także na ceny żywności”.„Rozwiązania »Fit For 55« doprowadzą do jeszcze większych podwyżek, bo przecież cenę energii wpływają na cenę wszystkich produktów i usług” – dodał.

Powołując się na analizy jednego z polskich banków, Stoch poinformował, że wdrożenie tego programu w Polsce będzie kosztowało 871 mld zł, czyli więcej niż roczne wydatki w polskiego budżetu, które w 2023 roku są zapisane na poziomie 671 mld zł. „Wzywamy, aby rząd zmienił swoją politykę energetyczną, żeby przyjął naszą ustawę »Prąd bez VAT«, którą przygotowała nasza koleżanka Anna Bryłka, i odstąpił od systemu ETS, a nie zgadzał się na jego rozszerzanie na kolejne branże – na budownictwo i na transport” – oświadczył w imieniu Konfederacji.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. xc1256 13.05.2023 11:43

  Nie o 50% tylko o 100%.
  Obecnie przy taryfie G12W cena za kWh 0,5PLN netto po przekroczeniu 2MWh cena 0,7PLN, o od stycznia 2024 1,6PLN to ceny netto oczywiście.

 2. akami 14.05.2023 11:57

  Chazaria z bezprawia i niesprawiedliwości ma gwarancję bezkarności. Są służby mundurowe z wypranymi mózgami poruszające się jak psy w kagańcach. Jest kontygnent wojsk USraela w Polsce. Jest ustawa 1066 pozwalająca murzynom z US army pałować Polaków. Tak więc dodając do tego realiazację pkanu satanistów z Davos (agenda 2030) czyli depopulacja i wprowadzenie współczesnego feudalizmu totalitarnego (masowe zabiegi medyczne, wsczepianie czipów przy okazji tzw szczepień, kontrola dystrybucji jedzenia i kontrola produkcji. Ograniczenie wolności osobistej, wymiany poglądów na forum i ograniczenie przemieszczania się, wprowadzenie systemu cyfrowego id i cyfrowej waluty, wprowadzenie systemu oceny społecznej (punkty za poprawne, czyli niewolnicze zachowanie) Ograniczenie mozliwości bogacenia się (ważność czasowa pieniedzy) to wszystko ma zaprowadzić rządy totalitarne rodem z epoki bizantyjskiej. Tymczasem ludzie jedzą popcorn i ochoczo wchodzą pod gazowy prysznic. Jest to nieuniknione. Jest to wynikiem mozolnej pracy tych satanistycznych elit aby zbudować zatomizowane społeczeństwo przeżuwaczy.I udało im się. Jak może obronić się krowa na pastwisku przed atakiem stada drapieżników?

 3. kufel10 14.05.2023 20:31

  Lemingi ! Przypomnijcie sobie rachunki za prąd sprzed 10 i 20 lat, porównajcie je do swoich dochodów i przestańcie skomleć. Znów wam mydlą oczy, jak nie aborcją, wiekiem emerytalnym, to prądem. Podobnie LPG czy PB, przypomnij sobie ile płaciłeś 15 lat temu a jakie były twoje zarobki. Naprawdę .. nadajecie się tylko i wyłącznie do strzyżenia … zapakować was w dożywotnie kredyty, puścić serial i meczyk, dać robotę u wuja helmuta, i tanie piwo, i będziecie jazgotać, wydłubywać sobie nawzajem oczy, i nienawidzić się, taki jest plan 😉

 4. pikpok 14.05.2023 21:06

  Jak ,,globaliści” zakażą drukować i zlikwidują dopłaty to pozostaną jedynie puste … .
  A wtedy przejmą wszystko, wprowadzą jałmużnę i system oceny społecznej.
  I będziemy mieli wielkie 5G.WNO .
  https://wolnemedia.net/co-sie-wydarzy-24-wrzesnia/ Przypominam że gazociąg wysadzili 26 .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.