Uzbekistan przeprowadzi pierwszy spis ludności

Opublikowano: 02.04.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 678

Republika Uzbekistanu po raz pierwszy w swojej niepodległej historii przeprowadzi powszechny spis ludności. Ostatnio statystyki na temat populacji kraju przeprowadzono jeszcze w czasach, gdy był on jedną z części składowych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Część Uzbeków obawia się jednak całej procedury, bo nie ufają państwu oraz boją się wyłudzenia danych przez oszustów.

Spis powszechny w Uzbekistanie ma zostać przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwsza próba będzie miała miejsce w latach 2020-2021 i będzie wybiórcza. Ma być ona więc pewnym rodzajem treningu przed właściwym sporządzeniem statystyk. Właściwy powszechny spis ludności zostanie przeprowadzony w 2022 roku, gdy w trakcie przygotowań będzie jasne, że na tę operację przygotowani są zarówno urzędnicy, jak i społeczeństwo.

Próba generalna przed sporządzaniem statystyk ma wiązać się z obawami powszechnymi wśród obywateli Uzbekistanu. Część z nich po prostu nie ufa instytucjom państwowym, stąd jeśli tylko może ucieka od podawania swoich danych. Ponadto Uzbecy nie chcą, aby informacje na ich temat wpadły w niepowołane ręce, czyli zostały wyłudzone przez oszustów podających się za pracowników administracji.

Będzie to jednocześnie pierwszy spis w historii niepodległego Uzbekistanu, powstałego we wrześniu 1991 roku w wyniku rozpadu ZSRR. Pierwszy raz statystykę na temat ludności na tym terytorium sporządzono w 1897 roku, zaś wówczas Uzbekistan należący do Imperium Rosyjskiego liczył sobie 3,9 mln ludzi. Ostatnio spis powszechny przeprowadzono z kolei w 1989 roku.

W lutym ubiegłego roku projekt sporządzenia spisu został przygotowany przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa, a w tym roku uzyskał on aprobatę parlamentu. Celem całej operacji ma być otrzymanie wiarygodnych i obiektywnych danych na temat ludności Uzbekistanu, aby w ten sposób państwo mogło nadać odpowiedni kształt rozwojowi społeczno-ekonomicznemu i politycznemu kraju.

Same dane prywatne obywateli, w tym te mogące naruszać prawa człowieka, nie będą publikowane bez zgody osób odpowiadających na pytania urzędnika spisującego informacje. W przypadku ich nieprzekazania, administracja będzie pozyskiwać interesujące ją dane u samorządu obywatelskiego.

Na podstawie: Fergana Agency
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o