Więcej Polaków wróciło do kraju niż wyemigrowało

Opublikowano: 29.01.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1505

Według wyników ubiegłorocznego spisu powszechnego, liczba polskich emigrantów spada. Oznacza to, że obecnie więcej osób decyduje się na powrót do kraju, niż na wyprowadzkę za granicę.

W czwartek 27 stycznia 2022 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa III Kongres Demograficzny, dotycząca wyników zeszłorocznego spisu powszechnego 2021. W konferencji wzięli udział między innymi prezydent Polski Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Wśród najważniejszych poruszonych tematów znalazły się: spadek dzietności, starzenie się polskiego społeczeństwa oraz dodatni bilans migracji. Ta ostatni kwestia może być najbardziej interesują dla Polaków mieszkających na Zachodzie, ponieważ pokazuje, że w ostatnich latach więcej osób powróciło do Polski z emigracji niż wyprowadziło się z kraju za granicę.

W podsumowaniu wyników polskiego spisu powszechnego 2021 wskazano kilka najważniejszych ustaleń. Przede wszystkim przez ostatni 10 lat liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 332 tys. osób – całkowita liczba mieszkańców Polski wyniosła 38 179 800 osób (wliczając emigrantów zameldowanych w Polsce na stałe lub tymczasowo).

Drugim ważnym ustaleniem jest zmiana struktury wiekowej polskiego społeczeństwa, które niestety starzeje się. Oznacza to, że wzrasta odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do odsetka osób w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym. Z tą kwestią związany jest problem spadku dzietności.

Wśród wielu niepokojących informacji, dodatnie saldo migracji okazało się jednym z niewielu pozytywów, w związku z czym premier Morawiecki podkreślił: „Po raz pierwszy w historii Polski mamy dodatni bilans migracyjny. Więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż z niej wyjeżdża”.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rici 29.01.2022 21:42

    Co za p….ly wiekszosc Polakow zameldowanych zagranica jest rowniez zameldowana w Polsce. Np. moja siostra ktora przebywa w USA i ma rowniez tamtejsze obywatelstwo, jak i polskie, od 40 tal jest zameldowana w Polsce, i w USA, w tym czasie byla w Polsce 6-7 razy. Ja bym ujal 3-4 miliony ludzi ktorzy na stale mieszkaja za granica, mysla ze ewntualnie na staros wroca do Polski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.