Usuną mur oddzielający katolików od protestantów

Opublikowano: 10.05.2013 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 0

Północnoirlandzcy politycy zdecydowali, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat zdemontowane mają zostać tzw. “peace-lines”, czyli mury oddzielające od siebie osiedla zamieszkane przez katolickie i protestanckie wspólnoty w Belfaście.

Zdaniem polityków przyczynić się to ma do zmniejszenia napięć pomiędzy lojalistami i republikanami. W ramach tej inicjatywy ma zostać zlikwidowanych ok. 60 ścian oddzielających zwaśnione społeczności.

Decyzja ta zapadła po zamieszkach jakie wstrząsnęły Belfastem podczas Bożego Narodzenia, gdy parlament Irlandii Północnej zdecydował ograniczyć dni w roku, w których na budynku parlamentu i innych instytucji powiewać ma brytyjska flaga. Konsultacje dotyczące usunięcia murów odbywały się z udziałem przedstawicieli obu społeczności.

“Peace-lines” zostały wybudowane podczas tzw. Troubles, 30-letnich napięć pomiędzy katolickimi i protestanckimi społecznościami Irlandii Północnej. Znajdują się głównie w Belfaście, Derry i Portadown. Jedna z nich przebiega przez plac zabaw przy szkole w północnym Belfaście.

Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
goldencja
Użytkownik
goldencja

Czytając tą wiadomość utwierdzam się w przekonaniu, że ludzie to głównie idioci.
Zamieszki w Boże Narodzenie z powodu ograniczenia dni wywieszania flagi? Usuwanie murów w celu zmniejszenia napięć między społecznościami? Jakież to uzasadnione napięcia mogą istnieć pomiędzy katolikami i protestantami, takie religie pokoju przecież i miłości do bliźniego. Świat oszalał.

robi1906
Użytkownik

odmiany żydowskiej religii,religiami pokoju ? ,chyba Goldencjo kpisz sobie.
Wracając do Belfastu ,skrótowo ,protestanci są za Anglią a katolicy chcą przyłączenia do Irlandii i raczej jest to nie do pogodzenia.

sunner
Użytkownik
sunner

Tylko idiota, kompletny idiota, może uważać, że konflikt w Irlandii ma charakter religijny. Religia jest tam tylko czymś w rodzaju znaku firmowego zwaśnionych stron, konflikt zaś jest typowym konfliktem społecznym, walką marginalizowanych katolików z uprzywilejowanymi protestantami.

goldencja
Użytkownik
goldencja

zgadza się, kpię sobie, bo żadna religia nie jest religią pokoju…