Ustawę o języku państwowym nazwano neofaszystowską

Opublikowano: 15.05.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

Ustawa o języku państwowym na Ukrainie, podpisana przez marszałka Sejmu Andrija Parubija, jest przejawem neofaszyzmu, powiedział deputowany z partii Blok Opozycyjny, Artur Martowicki. Film z jego briefingu został opublikowany przez parlamentarny kanał telewizyjny „Rada”.

Według polityka dokument dzieli obywateli kraju „na pierwszą i drugą kategorię” i prowadzi do rozłamu społeczeństwa.

Prawie połowa obywateli posługuje się dwoma językami – ukraińskim i rosyjskim. Albo głównie mówi w języku rosyjskim. Ustawa językowa nazywa ich mniejszością narodową i równa z wrogiem – powiedział parlamentarzysta.

Deputowany dodał, że podważa to zaufanie obywateli do państwa i jego instytucji. Jak podkreślił Martowicki, polityka językowa sprawia, że Ukraina wygląda jak Europa „czasów inkwizycji”. Według niego prawo narusza konstytucję i jest sprzeczne z Europejską Kartą Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.

Według deputowanego, jeśli prawo zostanie wdrożone, niezbędne będą dodatkowe wydatki.

Każdy Ukrainiec zapłaci z własnej kieszeni za stworzenie nowych biurokratycznych instytucji, instytutu inspektorów językowych, którzy będą karać za język rosyjski, narodowych komisji ds. standardów językowych, których świadectwa i dyplomy ukraińskich uniwersytetów staną się podstawą uczestnictwa w konkursach na urzędy publiczne – wyjaśnił.

Ponadto Martowicki wskazał na liczne naruszenia podczas przyjmowania ustawy. Przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij, według niego, poddał dokument pod głosowanie z naruszeniem procedury, a także odnotowano przypadki, że wielu rzekomo „głosujących” parlamentarzystów w rzeczywistości znajdowało się poza granicami kraju.

„Ukraińcy nie powierzyli istniejącej koalicji prawa do przepychania tego dokumentu dzięki oszustwu” – podsumował Martowicki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o