Ustawa o reprywatyzacji do kosza, bo kolidowała z ustawą 447?

Opublikowano: 08.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 497

Przypomnijmy sekwencje wydarzeń: w październiku 2017 r. resort sprawiedliwości w rządzie PiS zaprezentował projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, która miała definitywnie zamknąć temat wszystkich reprywatyzacji i zwrotów nieruchomości w Polsce. Co istotne – projekt ten wykluczał możliwość uzyskania zwrotu za mienie bezspadkowe. Niemal w tym samym czasie amerykański senat zaczął procesować projekt ustawy 447 dotyczącym m.in. o restytucji mienia bezspadkowego. Co było potem? Polski projekt nagle trafił do kosza, a ustawa 447 została przyjęta w kwietniu 2018 r.

11 października 2017 roku Patryk Jaki – wiceminister sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło – ogłosił na specjalnej konferencji projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, którego współautorem był dr Kamil Zaradkiewicz. Projekt ten przewidywał kompleksowe podejście do kwestii restytucji mienia przejętego przez państwo po II wojnie światowej (m.in. mienia pożydowskiego).

Zgodnie z treścią tego projektu prawo do rekompensaty miałoby przysługiwać tylko byłym właścicielom znacjonalizowanych nieruchomości oraz ich bezpośrednim spadkobiercom. Ustawa wyłączała możliwość otrzymania rekompensaty przez kuratorów lub organizacje powiernicze w zakresie tzw. mienia bezspadkowego, czyli nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły we władanie państwa, bowiem ich właściciele zostali zamordowani podczas II wojny światowej i nie pozostawili po sobie spadkobierców.

Projekt ustawy wyłączał również możliwość dokonywania zwrotów nieruchomości w naturze wraz z lokatorami, a jednocześnie nakazywał przeprowadzanie racjonalnej wyceny wartości zwracanych nieruchomości za które przysługiwałaby finansowa rekompensata (uwzględniającą stan z dnia dokonania nacjonalizacji, a nie stan z dnia dokonania zwrotu).

Niemal w tym samym czasie amerykański senat zaczął procesować projekt ustawy pt. “Justice for Uncompensated Survivors Today”, nazywaną również “Ustawą 447”. W swojej treści projekt ten przewidywał, że Departament Stanu USA (odpowiednik polskiego MSZ) będzie podejmował działania monitorujące w zakresie zwrotu mienia i nieruchomości należących przed wojną do Żydów, w tym także do zwrotu tzw. mienia bezspadkowego. Projekt dawał Departamentowi Stanu uprawnienia, aby kanałami dyplomatycznymi podejmować czynności, których celem będzie “odzyskanie” takiego mienia.

Nie trzeba być prawnikiem, aby stwierdzić, że projekty polskiej dużej ustawy reprywatyzacyjnej oraz amerykańskiej ustawy 447 były ze sobą sprzeczne. Co zatem wydarzyło się wkrótce? Ogłoszony 11 października 2017 r. projekt ustawy autorstwa Jakiego i Zaradkiewicza został szybko wycofany ze ścieżki legislacyjnej w Polsce. Tymczasem projekt ustawy 447 został najpierw przyjęty przez amerykański senat (12 grudnia 2017 roku), następnie przez Izbę Reprezentantów (24 kwietnia 2018 r.), by finalnie podpisał się pod nim prezydent Donald Trump (9 maja 2018 r.).

Efekt jest taki, że ustawa 447 obowiązuje, a w październiku br. powstanie pierwszy raport Departamentu Stanu USA na temat realizacji procesu zwrotu nieruchomości pożydowskich w Polsce. Natomiast po tzw. dużej ustawie reprywatyzacyjnej, która miała definitywnie zamknąć temat wszystkich reprywatyzacji i zwrotów nieruchomości w Polsce (a amerykańskim i izraelskim instytucjom powierniczym uniemożliwić kierowanie żądań w stosunku do Polski w zakresie mienia bezspadkowego), nie ma już śladu…

Na podstawie: Congress.gov, GazetaPrawna.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. Dawid 29.04.2019 12:40

  Super. Jakby nam jeszcze szwaby oddały kase za wojne to jeszcze spoko, byłoby z czego spłacać, ale bez tego za co? Oczywiście pomijam tutaj fakt, że nic im się nie należy, ale jak widzę to prostytuowanie się naszych polityków to zaczynam się już zastanawiać z czego oni to zamierzają spłacić?

 2. Szwęda 29.04.2019 13:09

  Chociażby nawet złamana polska złotówka została wydana Żydom wedle tej bezprawnej ustawy, to będzie oznaczało początek definitywnego końca Polski!

 3. adambiernacki 29.04.2019 15:05

  Ja nie mam dzieci więc nikt ich nie zabije ale dziwię się rodzicom polskich dzieci serio…

 4. robcioRR 29.04.2019 15:19

  Do Dawida. -“Jakby nam jeszcze szwaby oddały kase za wojne to jeszcze spoko, byłoby z czego spłacać” Facet bron cie Boze! Nie lacz odszkodowan od Niemiec dla Polski z roszczeniemi bezpodstawnymi wystawionymi przez Zydow wobec Polski!!!!! Zydowskie roszczenia sa bezpodstawne i niezgodne z ZADNYM PRAWEM!

 5. Dawid 29.04.2019 16:02

  @robcioRR zdaję sobie z tego sprawę, ale to czy napiszę to co Ty po raz setny tutaj czy gdzie indziej nic już nie zmieni. W naszym sejmie nie ma prawdziwych Polaków, a są tam jacyś ludzie z innych Państw jak Niemcy, Francja, USA czy Izrael z fałszywymi Polskimi obywatelstwami i widzę, że oni nie mają zamiaru z tym cokolwiek zrobić. Ja się już po prostu nie chcę tym denerwować i wychodzi na to, że Polacy i tak zapłacą, ja się tylko zastanawiam z czego to zrobią.

 6. Dawid 29.04.2019 16:18

  Jedyna nadzieja w nas i w przyszłym głosowaniu, ale tutaj znowu nic się nie zmieni. Przed PIS-em rządziło PO, okradali Polskę na potęgę, posprzedawali wszystko co przynosiło dla Polski zysk, okradli ludzi z OFE, podnieśli wiek emerytalny, podatki, ile było afer z ich udziałem jak na przykład AMBER GOLD i teraz zobaczcie na jeden fenomen. Zbliżają się kolejne wybory, PO zmienia nazwę na KE i co się dzieje? Dzieje się to, że w niektórych okręgach ma większe poparcie od PIS-u. Zaznaczam, że nie jestem zwolennikiem PIS-u, ale jak ja widzę jak ludzie dają się manipulować to mi się chce już rzygać tą ich głupotą i tą Polską.

 7. Cosmo 29.04.2019 19:35

  @Dawid Choćby Niemy zapłacili nam reparacje wojenne co do grosza, to płacenie żydom choćby jednego grosza jest zdradą interesu narodowego i należy się kulka w łeb.

 8. radical3dom 29.04.2019 22:09

  Nie ma żadnej podstawy prawnej do takiego przejęcia majątku!! Jeśli chodzi o długi to żydzi od 18stego wieku zadłużyli się u polaków na dzisiejsze 25bln złotych. Kiedy zaczną to organizacje żydowskie wraz z państwem położonym w palestynie oddawać??

 9. Cosmo 29.04.2019 23:54

  @radical3dom zaraz po tym jak staniemy się atomowym supermocarstwem i dokopiemy się do ropy i złota a Chiny będą na naszym pasku. Tu nie ma co zadawać takich pytań. Trzeba się skupić na tym co tu i teraz a nie setki lat temu. Podstawę prawną można wymyślić przez noc. Papier wszystko przyjmie. Wszak kodeksy zostały stworzone przez ludzi a nie naturę.

 10. hashi 30.04.2019 00:04

  To, że żyd.owski rząd POPiSu odda Isra.elitom majątek RP jest pewne pytanie tylko w jaki sposób to zrobią. Skoro ma to być 300 mld $ to wychodzi, że każdy dorosły Polak musi zapłacić pejs.atym 100 tys. zł. Tu nie wystarczą nawet całe polskie rezerwy złota i spółki państwowe. Musieliby wywłaszczyć jeszcze ziemie rolników i lasy. Gdyby mój dziadek wiedział że tak się stanie to nie ratował by żydó.w narażając swoje życie tylko oddałby Niemcom. A teraz ciekawostka do kogo trafi ta kasa skoro tylko 10% mieszkańców isra.ela to ż.ydzi reszta to chaz.arowie i syj.oniści. Ironia losu że za niemiecki mord i zniszczenia IIWŚ Polska musi kolejny raz płacić. Tylko Konfederacja jest przeciw roszczeniom.

 11. Husar 30.04.2019 10:19

  Skąd u Was takie myśli, że żydom trzeba płacić za coś, że żydom coś się należy?
  Żydzi to obcy naród genetycznie i kulturowo wobec Polaków Słowian.
  Polska powinna zażądać od żydów zapłaty za:
  – udzielenie im schronienia i pomocy od 16w po dziś dzień. Kwota – rachunek do spłaty.
  -spłaty pożyczek, kredytów, długów, które pobrali od polskiej szlachty i polskiego ziemiaństwa. Kwota- rachunek do spłaty.

  Na zdrowy rozumu skąd żydzi dostali te majątki? – Od wywłaszczenia Polaków za czasów rozbiorów przez okupanta oraz od Hitlera i Stalina.

  Więc żydzi jako obcy naród w Polsce nie może mieć własności w Polsce.

 12. Husar 30.04.2019 10:25

  @hashi “A teraz ciekawostka do kogo trafi ta kasa skoro tylko 10% mieszkańców isra.ela to ż.ydzi reszta to chaz.arowie i syj.oniści. Ironia losu że za niemiecki mord i zniszczenia IIWŚ Polska musi kolejny raz płacić. Tylko Konfederacja jest przeciw roszczeniom.”

  Nie ma czegoś takiego jak dobrzy żydzi i źli syjoniści i chazarzy. Żydzi, chazary, aszkenezi, syjoniści, czy jak ich tam jeszcze zwą to jedna grupa genetyczna, ten sam naród.

 13. pikpok 30.04.2019 10:55

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.